За поредна година специалистите в УМБАЛ „Св. Марина"-Варна отбелязаха Световния бъбречен ден, фокусът на който този път бе насочен към жените, съобщиха от лечебното заведение.
В дискусиите със студенти и журналисти по темата „Жената и хроничното бъбречно заболяване" участваха доц. д-р Светла Стайкова, Началник на клиниката по диализа, проф. д-р Валентина Маджова – нефролог, управител на ДКЦ „Св. Марина" и проф. д-р Димитричка Близнакова – детски нефролог в първа детска клиника. Безплатни прегледи и безплатни лабораторни изследвания на креатенин и белтък в урината за жени се проведоха в ДКЦ „Св. Марина".
Хроничното бъбречно заболявяне (ХБЗ) е световен проблем за общественото здраве с неблагоприятни последици от бъбречна недостатъчност и преждевременна смърт. ХБЗ засяга приблизително 195 милиона жени по света и в момента е осмата водеща причина за болестност и смъртност при жените. В България заболеваемостта е 12,8 % или всеки 8-ми човек (около 700 000- 750 000), от тях 90% са с бъбречно-заместително лечение. 3800 са пациентите на хeмодиализно лечение в 84 диализни центъра в страната.
Световният бъбречен ден традиционно се отбелязва всеки втори четвъртък на месец март. Основният акцент е да се привлече вниманието на световната общественост върху бързото и активно разпространение на бъбречните заболявания и последвалите усложнения, водещи до бъбречна недостатъчност. Бъбречните увреждания се установяват не само при доказана вече патология на бъбрека, но и при други съпътстващи заболявания: захарен диабет, артериална хипертония, подагра.
Специалистите коментираха начините за превенция и намаляване на риска от развитие на бъбречни заболявания, които включват движение и физическа активност, нормализиране на кръвното налягане и нивото на кръвната захар, здравословно хранене и поддържане на нормално тегло, както и достатъчен прием на течности.