Повечето вирусолози са единодушни, че през есента може да се очаква повишаване на броя на новите инфекции от COVID-19, съобщи БНТ. Експертите от Института "Роберт Кох" твърдят, че ще има не само втора вълна, но и трета, четвърта, та може би дори и осма. Фактът, че сега случаите на зараза са намалели силно, не означава, че през есента и зимата не ни очаква нов взрив от епидемията.
"По-голямата част от населението все още няма имунна защита срещу SARS-CoV-2. Затова трябва да се очаква, че ще има втора вълна от COVID-19", пишат експертите.
Те изреждат няколко фактора, от които зависи появата на втора вълна. Най-главният, разбира се, е спазването на противоепидемичните мерки.
Не е напълно ясно дали коронавирусът е сезонен. Учените все пак предполагат, че ниските температури облагодетелстват разпространението му.
Втората вълна обаче може да бъде предотвратена, твърди физичката Виола Приземан, която е създала математически модел, отразяващ разпространението на пандемията досега.
Тя смята, че сега сме далеч по-добре подготвени за евентуална нова вълна от заболявания и прогнозира, че ако хората продължат да бъдат предпазливи, да спазват дистанция и да се съобразяват с хигиенните мерки, нов пик ще бъде предотвратен.
Според Корнелия Нинова у нас скоро ще се осъзнае, че не може болниците да са търговски дружества и затова те трябва да са държавен приоритет. Гост 31.05.2020 19:27:58 "А всички, които търсят под вола теле и казват, че държавата иззема бизнеси, ще попитам означава ли това, че държавата няма право да има и държавни болници? Ако не бяха те, България как щеше да се справи с коронавируса?”, запита Валери Симеонов по Нова телевизия. Гост 01.06.2020 15:27:09 стар доктор 30.05.2020 12:01:41 Принципите на либералния пазар са крайно противопоказни за прилагане в някои основни сфери на обществения живот като образованието, здравеопазването и спорта. Сега имаме частни училища, частни болници и спортни клубове които са "търговски дружества". Понастоящем много от създателите на Търговския закон /вкл. проф. Огнян Герджиков/ разбират тази грешка и считат че в тези сектори трябва да има повече държава. Съгласен 30.05.2020 04:37:17 Трябва да се преоцени досегашната стратегия на държавата в сектора здравеопазване. Време е за това да се застъпи за по-силна роля на държавта за разрешаване на евентуална нова втора пандемична вълна Гост 30.05.2020 04:27:34 В България от близо две десетилетия се разработва една незавидна система на здравни грижи и здравеопазване. Това започна с учредяването на НЗОК и с въвеждането на регистрацията на болничните здравни заведения по търговския закон. Постепенно се стигна до възможност на частните търговски дружества да инвестират в сектори, които носят повече приходи при опериране с публични средства от здравно-осигурителния фонд. Това доведе до рязкото намаляване на броя на реално обслужваните легла в другите обществени или публични болници. Така страната се изправи неподготвена да посрещне каквато и да било епидемична криза, поради намаление и броят на леглата в отделенията за инфекциозни болести. Наред с това се стигна и до драстично по-малък брой лекари, които да специализират било в сферата на инфекциозните болести или било в сферата на епидемиологията като здравни експерти в РЗИ към МЗ.ч
Мангъров експерто каза че нема да има