Неделя, 05 Януари 2025
27
дек

Надзорът на НЗОК прие изменение на Методиката за лекарствените продукти за 2024 г.



 Надзорният съвет на НЗОК прие изменението на Методиката и Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за 2024 г. за лекарствените продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК. 

С промяната основна група Б, в която са лекарствата за домашно лечение, назначавани без протокол, се разделя на две подгрупи. В първата са медикаменти без промяна в нивото на заплащане, а във втората – лекарства с повишено ниво на заплащане, в която попадат тези за сърдечносъдови заболявания с увеличено ниво на заплащане от 1 април 2024 г.

В свои становища от ARPharM, Киези България и Новартис категорично се противопоставят на приетото изменение. 

„Искаме да Ви обърнем внимание, че конкретната ситуация, свързана с ефективно възлагане на разходите на притежателите на разрешение за употреба, произтичащи от регулаторно решение в областта на лекарствената политика, за пореден път илюстрира противоречието на Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на Н3OК за 2024 г. и на Методиката по прилагането му с фундаментални принципи на Конституцията, в т.ч. недопустимото прехвърляне на здравноосигурителните плащания и риск от осигурителната институция към частноправни субекти. Всички тези пороци вече бяха установени недвусмислено от Върховния административен съд в неговите решения за отмяна на Механизма за 2021 г. Преодоляването на тези пороци следва да стане чрез принципно законово, а не палиативно решение ad hoc, не само за да не се стигне до колизиите, които сочим по-горе, а и за да не се стигне до повторение на същия казус в бъдеще“, казват от ARPharM. 

Според тях такова решение може да бъде единствено изменение и детайлизиране на принципа, заложен в ЗЗО, така че той да бъде съобразен с конституционната правна рамка и с нормите на правото на ЕС в посока на споделяне, (а не пълно прехвърляне) на осигурителния риск с притежателите на разрешение за употреба. 

От Новартис са категорични, че предложените изменения създават прецедент на предоставяне на избирателно предимство на определени притежатели на разрешение за употреба u техните лекарствени продукти, чрез изменение на условните бюджети. Целта е освобождаването им или избирателно намаляване на задълженията им за поемане тежестта на превишението, формирано от НЗОК. „Това отваря вратата за други подобни селективни изключения, които създават дискриминация и едни притежатели на разрешение за употреба спрямо други. Увеличението на нивото на заплащане на лекарствени продукти от 1 април не е прецедент и не обосновава даването на подобно селективно предимство, защото такова предимство не е дадено на новите лекарствени продукти (с нов INN), които се пускат на пазара и се озовават в сходно положение с тези с увеличено ниво на заплащане“, казват от фармакомпанията. 

От БГфармА обаче подкрепят изцяло измененията в Механизма и Методиката. „Също така, бихме искали да вземем отношение относно изразеното становище на част от индустрията, че предлаганите на Надзорния съвет на НЗОК решения са неосъществими или биха създали значителни нормативни противоречия с действащото българско право или норми на Европейския съюз. Изразяваме принципното си несъгласие и неразбиране с едностранчивия подход, при който се пропуска факта, че извършеното към момента пресмятане на подлежащите на връщане по Механизма суми, е грубо несправедливо! Освен че значително ощетява генеричната индустрия, директно води до облагодетелстване на притежатели на разрешения за употреба, които нямат лекарствени продукти с повишена реимбурсация. Считаме, че следва да се търсят именно такива решения, каквито подкрепя Надзорният съвет на НЗОК на последното си заседание, които да доведат до балансиране на тежестта и справедливо разпределяне на целево отпуснатите суми за покриване на превишението на разходите, само към ПРУ с лекарствени продукти с повишена реимбурсация в Група Б“, казват от генеричната асоциация. 

„Ние категорично се противопоставяме едно справедливо решение да бъде превръщано в средство за политически интриги и битка за коефициентите на няколко притежатели на разрешение за употреба за сметка на стотиците хиляди пациенти, за които достъпът до терапия беше облекчен. 

Позволяваме си да обърнем внимание на публично изразеното становище от председателя на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов, че проблемът в България не е, че няма лекарства, а че няма евтини лекарства и трябва много сериозно да се преосмисли лекарствената политика“, казват още от БГфармА. 

Решенията на Надзорния съвет на НЗОК от днес може да видите тук. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tUQr


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатни прегледи за жени с репродуктивни проблеми в УМБАЛ „Св. Георги“
04.01.2025 09:21:22

Безплатни прегледи за жени с репродуктивни проблеми в УМБАЛ „Св. Георги“

Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...

Благотворителен училищен концерт събра 4500 лв. за МБАЛ Пазарджик
03.01.2025 17:20:19

Благотворителен училищен концерт събра 4500 лв. за МБАЛ Пазарджик

4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...