За първо тримесечие лечебните заведения не са усвоили 40 млн. лв. от определените стойности на ниво НЗОК и по лечебни заведения в РЗОК в размер на около 279 млн. лв. месечно. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на Касата, проведено на 20 март.
135 лечебни заведения пък имат отрицателни стойности в размер на общо 18,3 млн. лв.
„Предлагаме на Надзора да вземе решение на лечебните заведения с отрицателни стойности да им бъдат завишени стойностите за първо тримесечие в месец март, за да могат да бъдат изплатени в срок“, казва временно изпълняващият длъжността управител на НЗОК д-р Йорданка Пенкова.
„Дейността е извършена, проверена и имаме свободни средства в размер на 40 млн. лв. От тях са необходими 18 млн. лв., за да я разплатим“, добавя д-р Златанов.
Надзорниците са утвърдили предложението на д-р Пенкова с пълно единодушие от 7 гласа „за“.
По време на същото заседание Надзорният съвет утвърждава индикативните стойности на лечебните заведения за месеците на дейност март, април и май, платими през април, май и юни. Стойностите са същите като за предходното тримесечие. „Нямаме разлика в стойностите, тъй като сме и в удължителния закон за бюджета. Видяхме, че в първо тримесечие средствата са достатъчни. Искам да Ви кажа, че 22 млн. лв., които остават от предходното тримесечие, не сме ги добавили към това тримесечие, защото ни предстои подписване на НРД, чакаме и новия бюджет – да има възможност да се увеличат. Но на този етап не се налага увеличаване на месечните стойности на ниво РЗОК и лечебни заведения“, казва д-р Пенкова.
Тя допълва, че механизмът, приложен за първите три месеца, трябва да бъде приложен и в следващите, за да може да се покрият отрицателните стойности, ако има такива на ниво НЗОК. „Някъде има надвишаване на определените стойности на лечебните заведения, за да ги компенсираме на тримесечие. Да не ги оставяме за деветмесечието, защото лечебните заведения се затрудняват да организират дейността си, като не си получат средствата своевременно“, казва д-р Пенкова.
„Това е много добре като практика, защото по същество чистим сметките си и не ги забатачваме за деветте месеца. От друга страна хората са вложили труд, средства и нека мениджмънтът да е спокоен и да знае, че ще го получи това нещо. Това е много добро. Иначе седим до септември месец, разправии, дела и т.н. Пари има. Според мен това е добра практика“, допълва представителят на БСК Григор Димитров.
На днешното си заседание пък Надзорния съвет е разпределил индикативните стойности за медицински изделия и лекарства в болнична помощ за месеци на плащане май, юни и юли 2023 г. (месеци на дейност март, април и май 2023 г.).
Директорите на 28 РЗОК в страната са предложили разпределение между изпълнителите на болнична помощ по реда на Правилата от ЗБНЗОК за 2022 г., а Надзорният съвет е утвърдил предложените месечни и индикативни стойности за периода на дейност м. март - м. май 2023, става ясно от публикуваните на сайта на Касата решения.
Пълния текст на стенограмата от заседанието на 20 март може да видите тук.
Решенията от днешното заседание на Надзора може да видите тук.
Три коледни бебета се родиха в Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ – Пазарджик на 25 ...
Това е общ „крясък“ на здравната стационарна психиатрична система в страната. Когато ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Пенсията Григор Димитров за кои болници ще ходатайства при този си престой в Надзора?
Явно вече не се заплащат услуги, а се усвояват средства. Това ли е здравното осигуряване - усвояванe