На следващия Надзорен съвет ще бъде докладвана концепцията на проектодокумент по отношение на работата на НЗОК за включването на биомаркерната диагностика в дейностите, за които Касата заплаща и доработката на амбулаторните процедури, които се отнасят до биомаркерната диагностика. Това съобщава и.д. управителят на НЗОК проф. Момчил Мавров по време на заседанието на Надзорния съвет, проведено на 13 септември, става ясно от стенограмата.
По думите на проф. Мавров първоначално е мислено за изработване на нова амбулаторна процедура, но са се спрели на вариант за изменение и допълнение на съществуващите амбулаторни процедури за определяне план за лечение и съответно за изменение и допълнение на амбулаторните процедури – АПр 43 и АПр 27, тъй като биомаркерната диагностика е необходима както при хематологичните, така и при злокачествените заболявания.
„Възложил съм анализа за бюджетното въздействие, правят се справки за броя на болните, исторически справки по диагнози, събира се информация за биомаркерна диагностика и възможности за нейното извършване в България по съответните диагнози, и след тяхното съотнасяне ще излезем с анализи, за да видим какво ще бъде бюджетното въздействие. Това има значение дали и как тази диагностика ще бъде допусната за заплащане – 1, 2 3 или до 4 пъти годишно“, казва още проф. Мавров.
Анализът ще е важен и за възможностите за включване на биомаркерната диагностика в бюджета за следващата година.
„Има много важни изисквания към лабораториите, които ще извършват тази диагностика, защото ние трябва да си гарантираме обективност в интерпретацията на резултатите. Ако ние не можем да си гарантираме обективност в интерпретацията на резултатите, няма как да предвидим възможния разход. Обемите ще се увеличат драстично, независимо от нашите добри намерения да осигурим пациентите. Затова трябва да бъдем много внимателни. Има много работа, вече два месеца се работи по тези процедури. Имаме разменена кореспонденция с Експертните съвети. В понеделник се събира нашата работна група с представители на Експертните съвети и вече при следващата работна среща или по-следващата ще има възможност за обсъждане в по-широк формат, както Ви казах, включително с участие на научни дружества и представители на пациентски организации, за да могат да бъдат чути всички мнения. Като естествено проектите, материалите ще Ви бъдат предварително дадени, за да се запознаете с тях. Но най-важен е анализът“, допълва още проф. Мавров.
Цялата стенограма от Надзорния съвет може да видите тук.
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...
Най-очакваният гост на Коледа – Д ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...