С около 270 000 лв. през януари и 250 000 лв. през февруари са надвишили болниците стойностите, които са им определени от РЗОК за първото тримесечие на 2025 г. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 26 март.
За да станат ясни причините, които водят до надвишаване на индикативните стойности, надзорниците са изискали от ръководството на Касата анализ, който трябва да бъде представен на следващото заседание.
„Да се обобщят за следващото заседание най-често срещаните причини, които са довели до нарушение, ако има такива нарушения, в изпълнението на така наречените „лимитни“ стойности, които са определени на съответните болници. Да се конкретизират конкретните фактори, които са довели до преразход в януари и февруари месец. Ще дам само някои примери. Например какви нови дейности има, дали има увеличение на заболеваемостта, къде има, в кои региони, кои са направленията, в които има такива увеличени заболяемости, дали има използване на по-скъпоструващи пътеки, вместо да се използват тези, които са класически за даденото заболяване или има отчитане на пациенти по амбулаторни процедури и клинични процедури, и след това се преминава към прилагането на съответната клинична пътека. Хубаво е да се направи този анализ и съответно да се изчисли какъв е финансовият ефект от тези евентуални нарушения, и какви мерки трябва да се предприемат, за да не се повтарят през следващите месеци. Това ще ни е много важно от гледна точка на евентуално предстоящия анекс по НРД, който ще бъде подписан и най-вече в контекста на новия договор, който ще се подготви за следващия тригодишен период едновременно“, казва представителят на Министерството на финансите в Надзора Кирил Ананиев.
По думите му задачата не е лесна, защото освен факторите, които са довели до определен преразход или определени нарушения, трябва да бъдат подготвени и съответните мерки, които да ограничат достигането до тези нарушения. „Анализът трябва да бъде обективен, реален, с конкретни мерки, които да приложим през следващите месеци на годината“, добавя Ананиев.
Изпълнителният директор на ИАМН и член на Надзорния съвет Иванка Динева заявява, че „Медицински надзор“ също може да е полезен в тази посока. „Искам само да акцентирам, че трябва да направим една среща с контролната дирекция в чисто оперативен план, защото ние извършваме проверка, която е възложена от други органи и е много сериозна, но се оказа, че нашите контрольори бяха изненадани от факта, че в лечебното заведение имаха протокола, който ние сме внесли на районна каса“, казва Динева.
„Трябва да се направи работна среща между дирекциите контрол на НЗОК и централното ниво с ИАМН, защото контролът в момента и контрол по механизма, особено контролът на качеството, е извън правомощията на НЗОК, а е в агенция „Медицински надзор“. Няма как да се направи цялостен контрол върху лечението на един пациент без съвместно действие на контрольорите от НЗОК и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, казва управителят на Здравната каса доц. Петко Стефановски.
Пълния текст на стенограмата може да видите тук.
Нови лекарствени продукти за понижаване на серумните липиди при метаболитен синдром са включени в ...
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените – както в световен мащаб, ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Ne moga da se zapra da krada.Otvatre mi ide .
Не са я ФОРМИРАЛИ, а са я ИЗРАБОТИЛИ!!!
Абе как тази гнусна партийна класа не разбра ,че лимити в здравеопазването не може да има. Особено когато се мазнят на разни форуми и обещават на плебса всичко безлимитно. После се оказва ,че има ограничения. Тази гнусна нзок партийно фекално изчадие единствено може да каже на пациентите - изчерпят ли се парите - плащате останалото като доплащане. Нито да казваш на лечебни заведения ,че имат ограничения за здравни дейности и Още ПО- НАГЛОТО - да носят отговорност за резултатите при ограничения е гнусно упражнение и манипулация .Как толкова години в глупавия дебилен ус на блс не се намери някой да съди в Страсбург скапаните правителства, каса ,адокати на тъпата и нагла каса ,всички боклуци ,които са създали една гротескова "здравна" 'система и крадат безочливо здравните заведнеия
Съвсем независими институции. Цялата държава е вече помия от мафиоти.