25% от надвишените индикативни стойности в болнична помощ за месеците март – септември ще бъде изплатена през ноември заедно със средствата за предходния месец. Това съобщи за Zdrave.net управителят на НЗОК Станимир Михайлов след днешното заседание на Надзорния съвет.
Общото надвишение за периода е в размер на 104,6 млн. лева. 25% от тях са 26 млн. лв., като средствата ще бъдат осигурени от резерва на Касата.
На днешното си заседание Надзорът е решил индикативната стойност за болнична помощ да бъде 303 372 912 лв. „Те са осигурени от три източника. 75 124 423 лв. са остатъка от преизпълнението на приходите на НЗОК, 45 млн. лв. от икономии от международните плащания и 160 753 389 лв. – от резерва. С тези средства се осигуриха необходимите пари за болниците за ноември, платими през месец декември“, каза Михайлов.
По думите му до края на годината недостиг се очаква на средствата за медицинските изделия. Не е ясно и колко ще бъде надлимитната дейност, формирана от болниците до края на годината. „По-голяма яснота ще имаме на 14 ноември на база на резултатите до 31 октомври“, каза Станимир Михайлов.
В отговор на въпрос каква е причината за превишаването на индикативните стойности и формирането на недостиг на средствата за болниците в края на годината, управителят на Касата заяви, че все още няма пълна яснота. „Причините са различни. Предстои да проведа срещи с директорите на РЗОК, чиито доклади не са достатъчно задълбочени. Междувременно още миналата седмица, след получаването на докладите за месец септември, бяха дадени допълнителни указания как да бъдат подготвени следващите доклади, така че да бъдат унифицирани като изложение и какви данни да бъдат предоставени“, каза Михайлов.
Той е категоричен, че 671 легла-фантоми в електронната система на Касата са само една от причините за надвишените стойности. „Извадили сме дейността, която е отчетена на тези легла, както и отчетената дейност от лекари без специалност. Сумите са много по-малки в сравнение с цялата надлимитна дейност. Със сигурност причините за нея са повече от една, но установяването им е не е лек и кратък процес. Има лечебни заведения, които не надвишават лимитите, има такива, които ги надвишават с малко и има такива, които много ги надвишават. Затова искаме повече аналитичност от директорите на РЗОК“, каза Михайлов и допълни, че не се отхвърля и възможността за недобри практики и Касата проверява всеки сигнал.
Станимир Михайлов каза още, че хората, извършили сдвояване на електронното си здравно досие с мобилното приложение еЗдраве, често изпращат сигналите си не само до НЗОК, но и до РЗИ и „Информационно обслужване“. „Изискали сме тези сигнали и предстои да ги обобщим, след което ще бъдат извършени и проверките по тях“, каза управителят на Здравната каса.
Още 9 кръводарители подкрепиха от началото на тази седмица благотворителната акция по кръводарява ...
Ракът на белия дроб засяга 17% от мъжете и 6% от жени ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...