Проф. Тодор Черкезов е изпълнителен директор на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали. Преди дни в болницата се състоя церемония, на която бяха наградени медици и немедицински служители, дали своя принос за постигнатите добри резултати и финансовата стабилност на лечебното заведение през 2024 г. и за утвърждаването му като водещо в региона.
Днес разговаряме с проф. Черкезов за успехите на болницата през изминалата година, за факторите, оказали решеващо значение за неговото устойчиво развитие и за приоритетите, които стоят пред болничното ръководство за реализация през настоящата 2025 г.
Проф. Черкезов, изпратихте една успешна година, в която МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ - Кърджали разгърна нови дейности и привлече млади специалисти. Разкажете накратко за постигнатото.
Да, 2024 година беше една добра година за болницата и за здравеопазването в областта. Мога да кажа, че всичко, което постигнахме, говори за стабилност и устойчивост на резултатите.
През 2024 г. през болнично лечение са преминали 17 793 болни, като пациентопотокът се е увеличил с 6,8% спрямо 2023 г. Средният престой на пациент в болницата е 4,9 дни – стойност, идентична със средната за страната. Използваемостта на болничните легла през годината е 70%, което е сравнимо с европейския показател за добра използваемост. Стойността на леталитета остава непроменена – 2,7%. Спешността в лечебното заведение се покрива денонощно, а нашето лечебно заведение е единственото с функциониращо спешно отделение и 24-часови покрития на терапевтична, хирургична, педиатрична и акушеро-гинекологична помощ в региона.
Разкрихме нова структура по ревматология към Първо вътрешно отделение на стационара. През новия ревматологичен сектор за една година са преминали 618 пациенти, които в предишните години са търсили лечение в Пловдив и в София.
Друга насока в нашето развитие са високоспециализираните дейности, изследвания и интервенции.
Ще дам като пример изследванията с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), които са 2689 за изминалата година и през тях са преминали не само за пациенти от Кърджалийска област, но и от Хасковска, Смолянска и други области на страната.
Извършените коронарографии в инвазивната кардиология са 611 – за нас това означава 611 спасени живота от високопрофесионален екип с консултант проф. д-р Кирил Карамфилов, председател на Дружеството на кардиолозите в България.
Под ръководството на д-р Диана Вълчева бе въведено в рутинната практика изследване за сънна апнея в Пневмо-фтизиатричното отделение.
В Неврологично отделение е приложено тромболитично лечение на инсулт при 47 пациенти, при които е имало показания за това, възстановена е напълно двигателната активност при тези болни, което е едно много добро постижение.
Неврологията е една от най-натоварените ни структури, като през изминалата година там са лекувани общо 1566 болни с различна по тежест форма на инсулт и 1589 болни с други неврологични заболявания.
Подобна е и ситуацията в ендокринологията. През това отделение са преминали 1673 пациенти, основно поради широкото разпространение на захарния диабет и неговите усложнения.
Имаме ръст и на оперативната дейност. В Хирургично отделение за една година са извършени 1234 операции с различен обем и сложност. В Очно отделение са извършени 490 операции на катаракта. В Отделението по травматология са направени 56 операции с алопластика на тазобедрени стави. Успешно преминаха първите артроскопии на колянната става при 10 пациенти.
През 2024 г. в болницата са направени 687 фиброгастроскопии и 212 видеоколоноскопии с модерна ендоскопска апаратура под анестезиологичен контрол. В Отделението по диализа през 2024 г. са проведени 11 227 процедури при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност.
Споменахте, че независимо от кадровия дефицит, с който се сблъскват лечебните заведения в цялата страна, МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ продължава да привлича млади специалисти. Каква е ситуацията днес?
Да, кадровата политика на болницата през 2024 г. бе насочена към привличането на млади медицински специалисти. Само през 2024 г. в болницата са започнали работа петима новозавършили лекари, трима лекари са придобили специалност, назначени са 6 нови медицински сестри, 3 акушерки. Държим да се развиваме на принципа на обновление и приемственост между поколенията медици.
Кое е най-характерното за лечебното заведение в структурно отношение?
МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ АД е мултикомплекс с три структурни единици: болница, медицински център и хоспис, който затваря кръга на обслужване от раждането до смъртта. Медицински център „Авицена“ е дъщерно дружество с предмет на дейност консултативно-амбулаторно обслужване на пациентите. През 2024 г. в медицинския център са извършени над 60 000 прегледи и консултации, над 14 500 образни изследвания и над 24 173 лабораторни изследвания. През годината в хоспис „Добролюбие“ 126 пациенти в тежко, немощно или терминално състояние са получили здравни грижи, рехабилитация, психологическа и емоционална подкрепа в трудните моменти на своя живот. Вярваме, че това е оптималният път за развитието ни – постигане на устойчивост на медицинските услуги в рамките на този мултикомплекс.
Естествено е да Ви попитам за финансовите резултати от дейността през 2024 г.
Финансовите резултати на лечебното заведение за 2024 г. са добри. Годината приключи с положителен финансов резултат, тъй като приходите надхвърлиха разходите. Това позволи всички задължения към партньори и доставчици да бъдат изплащани навреме и да не се формират просрочия и необслужени дългове. Без задължения приключва годината и за икономическата група – болница, медицински център и хоспис. Този много силен резултат се дължи на консолидираните усилия на целия болничен колектив от медицински и немедицински специалисти и ефективното разходване на финансовите ресурси по принципа разход:полза.
С особено удовлетворение искам да отбележа факта, че възнагражденията на персонала се вдигнаха неколкократно през годината, изплатиха се бонуси в последните месеци, а минималната работна заплата бе актуализирана три месеца по-рано. За нас най-важен капитал са хората и това остава като основна ценност и акцент за ръководството и през 2025 г.
Д-р Силвия Тотева завършва образованието си в Медицински университет - София през 2022 г.&nbs ...
Над 80 граждански организации планират да се противопоставят в петък на номинацията на Робърт Ф. ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
професор е този? Откъде си е купил диплома?
Kолегите не трябва да ходят в чужбина, и да "аргатуват" за 16 000 евро месечно на тия западняци, "евроджендъри", "либерасти" (нъл тъй дудне хибридната кремълска пропаганда, денонощно?), а да си останат у нас и кротко да слугуват на сикаджийските мутри, доносниците, лакеите и луксозните им пачаври, докато някой ден се огледат с тъжните си, уморени очи в посивялото огледало и разберат, че Животът им е преминал БЕЗВЪЗВРАТНО!