Понеделник, 03 Февруари 2025
02
февр
2

Д-р Тихомира Георева: Моята мисия е да променям стереотипите и крайностите в храненето



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Тихомира Георева е гастроентеролог и нутриционист в УМБАЛ „Пълмед“ в Пловдив. Тя е автор на специални режими за справяне със затлъстяването и борба с метаболитния синдром, предиабет, подагра, различни гастроинтестинални заболявания. Тези режими най-общо включват здравословна диета, физическа активност и поведенческа терапия. Преглежда също в ДКЦ „Пълмед“ и ДКЦ „Бургасмед“ в Бургас.

Д-р Георева, защо избрахте да се посветите на медицината?

От дете знаех, че ще стана лекар. Израснала съм в обикновено семейство, родителите ми не са лекари, но интелигентни хора, които са ме учили на първо място да бъда добър човек, да помагам и да следвам мечтите си, колкото и предизвикателства да имам по пътя. Когато бях малка, диагностицираха дядо ми с рак. Грижех се за него и му обещах един ден да мога да лекувам хората и да помагам. Медицината за мен не е просто работа, а призвание.

Как решихте да станете гастроентеролог?

Гастроентерологията е много интересна и всеобхватна специалност. Хубавото при нея е, че виждаш резултатите при ефективно лечение, съчетано с правилен хранителен режим. Повечето от гастроинтестиналните заболявания имат пряка връзка с храненето. Прогнозата на рака на дебелото черво е изключително благоприятна и над 90% протича с излекуване, когато заболяването се диагностицира в ранен етап. Затова профилактиката е на първо място.

Имате още една интересна специализация – по нутрициология. Това е повод да Ви попитам с какво Ви грабна тази област на медицинското знание – науката за храненето?

Нутрициологията е много интересна наука. Тя ни учи не само как да се храним, но това е начин на живот.

Бичът на съвремието ни като метаболитен синдром и синдром на дразнимото черво имат пряка връзка с храненето. Връзката мозък - черво е много тясна и неразделна. Стресът провокира хранителни нарушения, както и обратното. Неправилното хранене е ,,стрес” за организма и изводът е, че двете не са взаимно изключващи се, а са част от един порочен кръговрат.

Кои са учителите Ви, които са допринесли най-много за формирането Ви като личност и специалист?

Учителите ни са тези, които не ни потупват по рамото. Нашите учители са нашите критици.

Един от тях е доц. Боянов, ръководителят на Отделението по гастроентерология в „Пълмед“, в което постъпих на работа веднага след университета. Той ми е давал и дава най-ценните уроци. Строг, но справедлив, той ме научи, че всяко нещо трябва да се извоюва, най-вече уважението. Трябва да бъдеш компетентен и самокритичен и винаги да даваш повече от себе си и да приемаш пациентите си като свои близки и роднини.

Имате впечатления като консултант по нутрициология в два големи града – Пловдив и Бургас. Какво кара хората да търсят консултация по въпросите на храненето и диетите?

Храната е необходимост, а да се храним правилно, за да сме здрави - е изкуство.

На пациентите им е омръзнало да пият само хапчета, които замаскират оплакванията им за определен период от време. Целта ми е комплексен подход към пациента, чрез правилния режим да излекуваме причините, а доста често те се дължат на неправилен подбор на хранителни нутриенти и тяхното неправилно съчетание.

А кои са по-активни – жените или мъжете?

Напоследък забелязвам тенденция на активност в полза на мъжете.Те искат да са суетни наравно с жените да изглеждат добре и впечатленията ми са, че започват да  обръщат по-голямо внимание на външния си вид.

Какви проблеми диагностицирате най-често?

Най-честият проблем сред пациентите е чувството за тежест и подуване, дискомфорт, бързо огладняване и умора след хранене.

Отминава ли според Вас времето на псевдолечението, псевдодиетите и псевдолечителите, с характерните за тях крайни подходи – лечение с глад, водни диети и други подобни?

Това е моята мисия, да променям стереотипите и крайностите, тъй като всяка една рестрикция и вманиачаване отключват дълбоки психологически травми.

Кои теми и проблеми от гастроентерологията и нутрициологията намирате за особено интересни и предизвикателни и бихте искали да им посветите повече време и усилия в изследователски план в бъдеще?

Една от тях е синдромът на дразнимото черво. От него страдат предимно млади хора на възраст между 16 и 30г., но може да се срещне във всяка възраст, като съотношението мъже-жени е приблизително 1:2.Честотата му в развитите страни достига 11.2-20% от общата популация и представлява около 50% от всички стомашно-чревни заболявания.

Стресът е друг ключов фактор, който провокира синдрома на дразнимото черво. Изнасям лекции относно темата хранене и стрес, която може да е бъдещата ми докторантура.

Кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Харесва ми да пътувам, да опознавам различни народи и култури, техните храни и билки.

Как си почивате най-добре?

На първо място е разтоварването след тежък работен ден с тренировка, разходка сред природата или хубава книга.

Коя своя мечта искате да видите реализирана през новата година?

Искам да продължа развитието си в научен план в диетологията, да видя все повече излекувани хора, да създам мотивация и да видя блясъка и надеждата в очите им от постигнатите резултати и да променям стереотипите за здравословното хранене. Имам предвид вторачването в броя на калориите, предпочитанията към продукти с намалена масленост, вярването, че мазнините в храната омазняват черния дроб и повишават холестерола, както и мита, че чрез гладуване се свалят мазнините около корема.

И в края на нашия разговор нека Ви попитам какво поведение по отношение на храните и храненето не бихте препоръчали в тези студени зимни дни?  

Не препоръчвам тежките обилни вечери, съчетани с консумация и смесване на различни видови храни. Не препоръчвам късното хранене и храненето под стрес.

 

 






Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$MYB

Охх 03.02.2025 14:30:04

котьоо...

Ваня Георгиева 02.02.2025 14:40:34

Отново искам да благодаря на доктор Георева! Аз съм една от нейните успешни пациентки! Имах стеатоза на черния дроб и ред други заболявания. Доктор Георева ми направи хранителен режим и ето сега съм с отлични чернодробни показатели! Благодаря ви !


Всичко за коронавируса
Още новини
Още утре доставят извънредно у нас ботулинов антитоксин
03.02.2025 17:39:14

Още утре доставят извънредно у нас ботулинов антитоксин

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и а ...

Европа ще разполага с ваксина срещу треска чикунгуня
03.02.2025 17:25:23

Европа ще разполага с ваксина срещу треска чикунгуня

Европейската агенция по лекарствата (EMA) препоръча на EK да издаде разрешение за търговия за пър ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...