Понеделник, 07 Април 2025
26
ян
1

Д-р Силвия Тотева: Възможността да работя с едни от най-новите технологии за откриване и анализ на вируси е изключително вълнуваща за мен



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Силвия Тотева завършва образованието си в Медицински университет - София през 2022 г.  

По време на следването си работи като медицинска сестра в Отделение по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Софиямед" и доброволства в Отделението по ревматология на ВМА.

След своето дипломиране д-р Тотева започва работа като лекар в Клиника по инфекциозни болести към УМБАЛ “Софиямед“. Част е от екипа на лаборатория Клинична вирусология към ДКЦ „Софиямед“. Специализира клинична вирусология в НЦЗПБ.

Завършила е магистратура по здравен мениджмънт, както и курс Viral Immunology and Vaccines към Harvard Medical School, HMX Pro.

Членува в БЛС, Българското дружество по инфекциозни болести и Европейското дружество по инфекциозни болести. Участва в национални и международни конгреси и семинари в сферата на инфекциозните болести, клиничната вирусология и ваксините.

Д-р Тотева, как избрахте да се посветите на инфекциозните болести и на клиничната вирусология?

Може да се каже, че те сами ме намериха. По време на пандемията работих в Ковид отделение и реших, че искам да се занимавам с инфекциозни болести след като се дипломирам – с тяхната диагностика и лечение. Клиничната вирусология, от своя страна, предлага уникална перспектива върху диагностиката и лечението на вирусни инфекции. Възможността да работя с едни от най-новите технологии и методи за откриване и анализ на вируси е изключително вълнуваща за мен. Вярвам, че чрез изучаването на вирусите можем не само да лекуваме съществуващите заболявания, но и да предотвратим бъдещи епидемии.

Разкажете за първите си стъпки в Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Софиямед“?

Аз съм част от екипа на клиниката от първия ден на създаването й. Благодарна съм, че имах късмета да работя и да се уча от едни от най-добрите специалисти в сферата – проф. Георги Попов и д-р Биляна Славчева, в хода на изграждането на клиниката. С тяхна помощ от просто колеги, станахме добър екип и едно голямо семейство.

Имате немалък опит в реална среда още от студентските си години, когато сте работила като медицинска сестра и доброволец. С какво Ви обогати това време?

Работата ми като медицинска сестра и доброволец още от студентските години в различни отделения, включително и в COVID отделение, значително обогати моя професионален и личен опит. Тези преживявания ми предоставиха ценни практически умения и знания, които не бих могла да придобия само чрез теоретично обучение. Научиха ме на критично мислене, вземане на решение в стресови ситуации, осъзнах важността на екипната работа, за което винаги ще съм благодарна.

Кои теми и проблеми от инфекциозните болести и в частност от клиничната вирусология намирате за особено привлекателни и бихте искали да им посветите повече време и усилия в бъдеще?

Eбщайн-бар вирусната инфекция с нейните многобройни изяви е една от темите в инфекциозните болести и клиничната вирусология, която намирам за особено привлекателна и бих искала да й посветя повече време и усилия в бъдеще. Диагностиката на EBV-инфекцията може да бъде предизвикателна поради сходството на симптомите с други вирусни инфекции. Разработването и усъвършенстването на нови диагностични методи, като PCR тестове и серологични анализи, е важна област, която заслужава внимание.

Изследването на патогенезата на EBV и взаимодействието му с имунната система е от съществено значение за разбирането на дългосрочните последици от инфекцията. Особено интересен е въпросът за хронифицирането на инфекцията и връзката й с автоимунни заболявания и някои видове онкологични заболявания. Имам интерес и в диагностицирането на различните типове HPV-инфекции, както и вирусните хепатити. Клиничната вирусология е широкообхватна наука и тепърва ще се развива.

Кои качества цените най-много у колегите си от клиниката?

Професионализмът, с който се отнасят всички, и емпатията към пациента, са едни от най-важните качества на колегите. Гъвкавостта и готовността за справяне с проблеми допринасят за ежедневието, за ефективен и хармоничен работен процес. Добрата комуникация между нас води до успешна екипна работа. Проф. Попов осигурява и насърчава научното развитие на екипа на клиниката, участваме в различни национални и международни форуми и конференции. Това създава стабилна основа за успешна работа и спомагат за изграждането на доверие помежду ни, допринасят за повишаване на квалификацията на целия екип и за внедряването на иновации в практиката.

От кои принципи се ръководите в общуването си с пациенти и техните близки?

За мен при общуването с пациентите е важно да се говори на разбираем за тях език, а не само с терминология от учебниците. Важно е да бъде изслушван пациентът, неговите притеснения и да бъде ясно обяснено какво предстои в терапевтичен план.

Кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Свободното време е важно за мен, защото ми позволява да се отпусна, да се зареждам с енергия и да се наслаждавам на живота извън професионалните задължения. Някои от любимите ми занимания за свободното време включват четене на книги и ходене на театър – помагат ми да се „изключа“ от реалността и да се потопя в друга. Също така много обичам да пътувам, тъй като виждам друга култура, среда и начин на живот. Любимите ми занимания ми помагат освен да се зареждам с енергия, но и да поддържам баланс и да се наслаждавам на живота извън професията.

Коя своя мечта искате да видите сбъдната през новата година?

В професионален план ми предстои придобиване на специалност в сферата на Клиничната вирусология, което очаквам с нетърпение.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PXQ7

Гост 26.01.2025 17:03:49

"Вчера вечерта руските войски атакуваха Берислав с авиация. Окупаторите хвърлиха шест управляеми авиационни бомби върху здравното заведение. Персоналът на болницата е успял да се скрие в бомбоубежище. По предварителни данни няколко лекари са с комоцио." - съобщават от пресслужбата на военната администрация. През изминалото денонощие руснаците нанесоха въздушни удари срещу повече от 30 населени места в региона, в резултат на което има ранени хора, посочва началникът на Херсонската областна военна администрация Олександър Прокудин. "Руските военни атакуваха жилищни райони в населените места в региона, нанесоха щети на два жилищни блока. Окупаторите нанесоха щети и на частен автомобил. Четирима души бяха ранени в резултат на руската агресия." - отбелязва той.


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Станислав Бадаланов: Расте и се учи поколение, което достойно ще ни замести
06.04.2025 10:09:53 Невена Попова

Д-р Станислав Бадаланов: Расте и се учи поколение, което достойно ще ни замести

Д-р Станислав Бадаланов е лекар в Спешно отделение на УМБАЛ „Софиямед“ със специа ...

Изписват Ви от болница, но Ви трябва допълнително лечение. Кой ще Ви даде болничен?
05.04.2025 11:58:56

Изписват Ви от болница, но Ви трябва допълнително лечение. Кой ще Ви даде болничен?

Кой може да Ви издаде болничен лист, ако след изписването Ви от лечебно заведение, имате нужда от ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...