Д-р Регина Хатър, д.м., е специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия с призната специалност от Европейския борд по пластична, реконструктивна и естетична хирургия EBOPRAS. Включена в неговия списък с доверени европейски специалисти. В момента е началник на Отделението по пластично-възстановителна и естетична хирургия в Уни Хоспитал – Панагюрище.
Има призната специалност по пластична хирургия и от Френския колеж по пластична хирургия, който сертифицира чуждестранни специалисти. Притежава професионална квалификация по здравен мениджмънт.
Д-р Хатър има научно-образователна степен „доктор” в областта на пластично-възстановителната и естетична медицина, а темата на дисертационния труд е от областта на регенеративната хирургия - именно приложението на автоложната трансплантация на мастна тъкан (липофилинг). Автор на множество научни публикации, пълноправен член на Българската асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия (БАПРЕХ).
Д-р Хатър, в общите представи Вашата специалност се асоциира по-скоро с идеята за красота, отколкото за здраве. Кога хората Ви търсят по-често – когато имат здравен проблем или когато искат да станат по-красиви с помощта на скалпела?
Да, наистина, въпреки многообразните си индикации, пластичната хирургия все още се асоциира от обществото по-скоро с лековати разкрасителни процедури. Всъщност, естетиката е една много малка част от нашата работа. Занимаваме се изключително много с реконструкции след травми, изгаряния, злокачествени заболявания и вродени малформации. Аз съм щастлива, че имам от всички типове пациенти и никоя група не превалира. Различните индикации носят различен тип удовлетворение у хирурга. Радвам се както когато съм помогнала на някоя жена да превъзмогне комплекс по отношение големината или симетрията на бюста си, така и когато сме реконструирали гърда след онкологично заболяване.
Вярно ли е, че вече и мъжете, а не само жените, се престрашават по-лесно да легнат на операционната маса на пластичния хирург?
Да, все повече мъже се подлагат на подобни интервенции, но това е съвсем логично следствие от наложената култура напоследък на хранене, спорт и грижа към тялото и външния вид и при двата пола.
А кои са по-дисциплинирани – мъжете или жените?
Хората са различни, но като че ли жените са по-дисциплинирани. Поне сред моите пациенти е така.
Всъщност, как се решихте да се посветите на тази специалност?
За мен това е най-вълнуващата хирургична специалност. Всички реконструкции, трансплантации и естетиката в частност носят много видим ефект и променят както облика на пациента, така и самочувствието и качеството му на живот. Това ми носи голямо удовлетворение.
Кои интервенции от тази област преди години сте смятали за невъзможни, а сега, благодарение на напредъка в науката и технологиите, станаха напълно осъществими и дори рутинни?
Пластичната хирургия е една от специалностите с най-голямо развитие. В България новостите навлизат с малко закъснение, но все пак в отговор на въпроса Ви - може би регенеративната хирургия и някои направления на микрохирургията.
Какво Ви носи най-голямо удовлетворение в работата Ви като хирург?
Удовлетвореността на пациентите.
А кои са най-сериозните трудности, с които Вие и колегите Ви се сблъсквате най-често?
Това са проблемите на здравеопазването като цяло – недофинансиране на медицинските услуги на фона на високи очаквания от страна на пациентите. Друг проблем е липсата на информация за нашата дейност както и нерегламентиран път на пациента към нас. Не съществуват направления за консултация в доболничната помощ и пациентите се самонасочват.
Кои качества цените най-много у колегите си?
Аз имам щастието да работя с много добър екип и смея да кажа, че ние сме не просто колеги, а и близки приятели. Хирургията е отборна игра и, за да е печеливша, целият екип трябва да е една добре смазана машина. Наред с хирургическата сръчност и знанията най-много ценя откровеността и отборния дух.
Кои са любимите Ви занимания в свободното време?
Обичам да прекарвам свободното си време с децата и семейството ми.
Коя е най-голямата Ви мечта като човек и лекар след тази много трудна година на пандемия?
Да сме здрави!
Тази е мошеничка, да не кажа умишлена престъпничка. Стойте далеч от нея.
Отделението е прекрасно, грижите и отношението са на ниво, нетипично за други здравни заведения в страната. Д-р Хатър и екипа й са първо хора и после лекари с отношение към всеки пациент, нещо изключително рядко.
Купуването и продаването на гласове е престъпление
Точно в УМРИ ХОСПИТАЛ е центъра на пластичната хирургия!!! Тази млада колежка, как се нави да търпи тези панагюрски прости селяни, смърдящата на пот Чачова и подобието на анестезиолог и прокурист Проданов?
Не си продавайте гласа на ДПС за едно КИБАБЧЕ.
" Всички реконструкции, трансплантации и естетиката в частност носят много видим ефект и променят както облика на пациента, така и самочувствието и качеството му на живот."- ОСОБЕНО, КОГАТО СЕ ПОЛУЧИ ГАФ!
Европейската агенция по лекарствата (EMA) е готова да подкрепи прилагането на новия регламент на ...
Почина д-р Дора Матеева. За това съобщават от кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски&ldqu ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Елина Тодорова: Пожелавам на всички да запазят мотивацията и вдъхновението си дори в най-трудните моменти
12.01.2025 09:57:35 Невена ПоповаД-р Георги Василев: Клиничната имунология ме привлече, защото е комплексна и иновативна наука
05.01.2025 09:57:42 Невена ПоповаД-р Елена Николова: Най-хубавото е, че при нас пациентът се събира в едната ти ръка и можеш да го прегърнеш
29.12.2024 10:40:44 Невена Попова