Д-р Мария Ивановска е клиничен имунолог в ДКЦ „Пълмед“. Завършва Медицина през 2012 г. в Медицински университет – Пловдив.
Завършва докторантура по имунология през 2018 г. В МУ-Пловдив. Тя е главен асистент по клинична имунология от 2019 г. в същата катедра.
Автор и съавтор на повече от 40 публикации в български и международни рецензирани списания, включително списания с импакт фактор. Участва в национални и международни изследователски проекти
Д-р Ивановска, кога взехте решение да се посветите на медицината? Изиграха ли роля в този избор семейството, училището?
Решението го взех, когато бях в математическата гимназия. Занимавах се и с изкуство и трябваше да реша да запиша Художествената академия или медицина. Реших да е медицина. Не съм дете на лекари, но намерих голяма подкрепа от родителите си да запиша медицина. Може би ключова роля изигра болестта на баща ми. Той беше диагностициран много млад с порок на сърцето. Страдаше много през годините. Всяка година лежеше в различни болници. Това много ми тежеше и исках да бъде излекуван. Надявах се да успея да му помогна, когато стана лекар. Но, за съжаление, не успях. И за това, което съм днес, всичко дължа на родителите си. Те са моите ангели, от които черпя сили всеки ден. Липсват ми страшно много.
Кои преподаватели в Медицинския университет изиграха най-голяма роля във формирането Ви като личност и лекар?
Още от първи курс имах много взискателен асистент по анатомия. На дисциплина ме научи д-р Явор Дъбов Буков. Благодаря Ви, учителю!
Интересът към науката и клиничната имунология започна от четвърти курс от проф. д-р Мариана Мурджева. С нейна помощ научих много неща. Разбрах как се работи екипно, как се работи в проект, как да стана това, което съм днес. Всички обучения в европейски и други световни институции, бяха по нейна препоръка. Тази любов към клиничната имунология идва от нея. Благодаря Ви!
Как се насочихте към клиничната имунология?
Любопитството към неразгаданите неща в клиничната имунология, това надделя и ме накара да се гмурна дълбоко в тази сфера. Нашата специалност е в основата на много други специалности. Има подраздели, които още се развиват. Моята най-голяма любов е психоневроендокриноимунологията (ПНЕИ). Тази специалност обединява ендокринологията, психиатрията и имунологията в едно цяло. Тази сфера още не е много развита в България. Може би това ме накара още повече да искам да се занимавам с тази специалност.
Специализирала сте в много престижни европейски научни институции, с какво Ви обогати работата там, какво съхранихте от атмосферата и принципите, които доминират в тях?
Винаги когато се прибирам в България, нося по една малка част от обучението си в чужбина. Всички обучения ме направиха по-силна, можеща и развиваща се. В Нидерландия се научих да мисля извън границите. Да не съм само един обикновен учен, а учен с много умения. В Израел видях наука на световно ниво, там ме научиха на работа в екип. Тези всички обучения бяха по Еразъм програмата на ЕС за студенти, докторанти, преподаватели и пост-докторанти. Всяка година посещавах нова институция, това ме направи широко скроен и буден човек.
Носител сте на редица отличия за млад лекар. Кое от тях Ви е най-скъпо? А и името ви влезе тази година в елитната лига на „Лекарите, на които вярваме“ по предложение на читателите на в. 24 часа. Какво е за вас и това признание?
Най-скъпо е последното признание. Когато пациентите ти имат доверие, това е най-значимото за успешна кариера на млад лекар. Нали това ни прави по-добри всеки ден? Аз се стремя да помогна на всеки. Надявам се да остане така и в бъдеще. Понякога правя компромиси със своето свободно време и ангажименти, за да може да помогна на пациентите. Но когато виждам положителен ефект от всичко, това ме прави щастлива.
Кои теми и проблеми от клиничната имунология са най-предизвикателни за Вас и бихте искали да работите над тях като изследовател?
Всичко свързано с ефекта на стреса върху имунната система. Как да помогнем на тези пациенти които страдат от стрес-индуцирани разстройства. Всички промени в имунната система след едно стресиращо събитие оказват промени във функционирането на имунната система. Бих искала да намеря благоприятен начин за повлияване на имунитета точно при такива пациенти.
Имате немалка практика с пациенти като консултант имунолог. По какъв повод Ви търсят най-често хората? Променя ли се потокът от пациенти след COVID пандемията?
Най-често хората ме търсят при съмнение за имунен дефицит, усложнения след вирусни инфекции, съмнение за автоимунитет или стрес-индуцирани разстройства. След пандемията често идват хора с усложнения от COVID-19. Потокът е променен, понеже голяма част от хората са с постинфекциозен синдром – дълъг COVID (long covid), който включва промени в концентрацията, паметта и силна умора.
Кои етични принципи се стараете да съблюдавате винаги и при всички обстоятелства в общуването с пациенти и колеги?
Да уважавам ценностите на пациентите, да изслушвам, да не вредя на здравето им и да съм от полза в процеса на лечението и диагностиката. Държа много хората да са спокойни, да има двупосочна комуникация. Спазвам всичко заложено в един Етичен кодекс с правилата за общуване. Поне се опитвам, надявам се да е така.
В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време – любимо хоби, любими книги и музика, любими дестинации за пътешествия?
Вече нямам време за изкуство, не рисувам от много години. Но, единственото хоби в момента са игрите с детето ми. Цялото свободно време посвещавам на него или ходя да спортувам. Много ценя времето прекарано в залата за подобряване на здравословното и психичното ми състояние. Това ме прави умерен, точен и отново дисциплиниран човек. Слушам различни стилове на музика. Едно време обожавах готическата метъл музика, сега слушам инди рок музика. Книги- много са, но последната поетична книга, която прочетох беше съвременна българска художествена – „Ембрион на тъгата“ на Любел Дякоf. Това е произведение на изкуството. Обожавам студените страни, отново бих искала да посетя Норвегия. Или най-накрая да отида до Дания.
Какво искате да пожелаете на младите лекари, които сега поемат по пътя на голямата имунология?
Вярата в себе си и любовта, която давате и получавате, е водещото за един успешен млад лекар. Винаги пътят ще е труден, но всичко един ден се нарежда. Всички избрали тази професия са добри хора с големи сърца.
Министерството на здравеопазването на Гърция обяви началото на широкообхватни реформи за модерниз ...
Състезателка по самбо остава парализирана след падане на състезание, нуждае се от помощ, съобщава ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Десислава Банкова: Грижа се за децата от училището в Русаля от основаването му, помня всички, които са били мои пациенти
22.12.2024 10:57:02 Невена ПоповаД-р Неда Сергеева: Наградата „Проф. Дъбов“ е признание за усилията ми и стимул да продължавам да се развивам
15.12.2024 09:31:50 Невена ПоповаВасил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща
08.12.2024 09:31:03 Невена Попова