Лейтенант д-р Йоанна Маринова е част от екипа на Клиника „Психиатрия и военна психология” на Военномедицинска академия (ВМА).
Завършва медицина в Медицински университет-София през 2019 г. Оттогава заема длъжността „лекар-специализант“ и е част от лекарите под пагон в столичната военна болница.
Има интереси в областта на острите психози, афективните разстройства и транскраниалната магнитна стимулация.
През лятото на 2021 г. заминава и на първата си задгранична мисия в Мали, като повежда първия изцяло дамски екип. В продължение на 4 месеца тя е българският национален командир в столицата Бамако, където се грижат на здравето на членовете на мисията там. А след завръщането им на родна земя са отличени от министъра на отбраната за отлично изпълнените задачи.
Д-р Маринова, какво предопредели избора Ви на специалност, с какво Ви привлече психиатрията?
Все още не знам пълния отговор на този въпрос… Може би е просто любопитство към тази все още неразгадана докрай наука между душата и тялото. Винаги съм обичала общуването с хората, да наблюдавам и изследвам поведението им, да усещам това, което те усещат. Но едно със сигурност мога да кажа – още след първите ми упражнения по психиатрия в университета знаех, че това е моята специалност. Дали аз съм я избрала, дали тя мен… Важното е, че сме се намерили.
Работите в среда от военни медици, това допринася ли по някакъв начин за формирането Ви като личност и лекар?
Разбира се, освен че научих много нови и интересни неща, във ВМА имах щастието да се срещна с колеги, с които имаме общи интереси, идеали, визии. Най-хубавото за мен е, че с тях изградихме много здрави отношения, подкрепяме се и сме там един за друг, каквото и да се наложи.
Кои са Вашите учители в специалността?
На първо място – това са пациентите. Така ме посъветва моят началник доц. Данчо Дилков – „Чети и се учи от пациентите“. Мисля, че не съм намерила по-добра стратегия към момента. В клиниката имам честта и удоволствието да се уча от моите прекрасни ментори – д-р Петров, моя ръководител на специализацията, д-р Въндев, д-р Силяновски и д-р Милена Стоянова, клиничен психолог, благодарение на която се запалих по психотерапевтичната работа.
Била сте част от мисия в Мали, какво беше най-интересното, което научихте там?
Отначало гледах на тази мисия като на поредното ми приключение. После си дадох сметка колко важен житейски опит е била за мен. Освен, че научих много нови неща от медицинска гледна точка, другото най-ценно, което разбрах, е колко важни са комуникационните умения, особено когато работиш в мултикултурална и многоезична среда.
В кои по-тесни области на психиатрията насочвате интересите си в момента?
Все още е рано да се каже, но определено ме привлича работата в областта на травмата – острите стресови реакции, кризисните интервенции, посттравматичния стрес, дезадаптационните реакции. Друга сфера, която ми е много интересна, е лиазон-психиатрията или т.нар. консултативна психиатрия. Казано с по-прости думи – тя обхваща всички психични разстройства, които се проявяват в клиниката на останалите заболявания.
Как виждате професионалното си развитие след вземането на специалност?
Смятам, че вземането на специалност е просто преход към навлизането в по-дълбоките води. Времето ще покаже.
Кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Обожавам да пътувам, да се потапям в живота и бита на различни култури. В свободното си време правя обичайните неща - гледам филми, чета книги, а понякога просто слушам любимата си музика…
Кои са истините, в които вярвате като човек и лекар и се стремите да защитавате винаги, независимо от обстоятелствата?
Имам един любим цитат на Кафка - „Не се отчайвайте, дори и за това, че не се отчайвате. Когато всичко изглежда завършено, се появяват нови сили. Това означава, че живеете.”
Вярвам в съзнателния и смислен живот, в живота, който оставя следа и късче доброта след себе си. В живота, в който ти си капитан на кораба... В живота, споделен с любими хора… Прекрасният и простичък живот.
Тази клиника бе тотално съсипана от сем. Калудиеви и тяхното "отроче" Дончев. Сега работят шепа пенсионери и застаряващи доктори.
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Елена Николова: Най-хубавото е, че при нас пациентът се събира в едната ти ръка и можеш да го прегърнеш
29.12.2024 10:40:44 Невена ПоповаД-р Десислава Банкова: Грижа се за децата от училището в Русаля от основаването му, помня всички, които са били мои пациенти
22.12.2024 10:57:02 Невена ПоповаД-р Неда Сергеева: Наградата „Проф. Дъбов“ е признание за усилията ми и стимул да продължавам да се развивам
15.12.2024 09:31:50 Невена Попова