!
Понеделник, 16 Септември 2024
28
юли
4

Д-р Васил Бранков: За мен репродуктивната медицина е търсачество и отдаденост



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Васил Бранков е специалист по акушерство и гинекология. Възпитаник е на Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", където се дипломира през 2019 г. Специализацията си завършва в Първа САГБАЛ "Св. София". Участвал е в многобройни конгреси и семинари в областта на акушерството и гинекологията, в международни и национални конгреси по асистирана репродукция. Член е на Български лекарски съюз, Българско дружество по акушерство и гинекология и на Европейската асоциация по асистирана репродукция и човешка ембриология (ESHRE). Интересите му са в областта на репродуктивното здраве и асистираната репродукция. В момента е част от екипа на столичния Медицински център "Неовитро".

Д-р Бранков, разкажете как направихте своя избор да се посветите на медицината?

Не знам дали ще ми повярвате, но моят път с крайна станция „медицина“ започва още в 8 клас. В гимназията биологията беше моя страст и определено проявявах интерес и афинитет към този предмет. Връщайки се в тези години си спомням, че често се шегувахме с мои съученици, че ще стана лекар. Години по-късно шегата се превърна в реалност и мой професионален път.

Специално към акушерството и гинекологията се насочих  в трети курс, след стаж в АГ-отделение по АГ. Първото раждане, на което присъствах, ми показа, че това е специалността за мен. Отговорно, но и изключително вдъхновяващо е за мен като лекар да посрещнеш новия живот и да спомогнеш за идването на едно дете на този свят.  Това беше моят момент - този, в който си казах, че да, това е моят път за реализация. Не бих казал, че съм имал каквито и да било колебания за професията и специалността си. Вече отбелязах, че този избор стана още в ученическите ми години. Но нека спомена, че химията е другата ми силна страна, затова имаше много малък процент вероятност да се насоча и към фармацията, но медицината очаквано надделя. 

Кои бяха най-добрите Ви учители - онези преподаватели, които изиграха най-голяма роля за формирането Ви като личност и лекар?

Искам първо благодаря горещо на хората, които са ме мотивирали, подкрепяли, от които съм се учил и са били за мен са били най-верният ориенти  в професионалния ми път. Първо моята учителка по биология – г-жа Евтимова, а впоследствие в университета - асистентката ни по „Пропедевтика на вътрешните болести“ – д-р Идрис, която ни научи как трябва да се отнасяме към пациента и как детайлно да снемаме анамнеза. Срещите ни с нея бяха активни и пълноценни диалози, от които учехме много.

В пети курс за мен бе истинско удоволствие да присъствам и на лекциите на доц. Василев по акушерство и гинекология – преподавател, от когото учиш много не само за специалността, но и попиваш знания като цяло, защото е човек с изключително богата обща култура, който води лекциите си по много увлекателен начин. Вярвам, че трябва да сме благодарни на всички, с които ни е срещнала професията – взели сме пример, изградили сме се като специалисти, почерпили сме знания, подходи, важни уроци сме научили благодарение на усилията на някой друг.  

Какво Ви мотивира да се насочите към акушерството и гинекологията и в частност – към репродуктивната медицина?

Новият живот бе вдъхновението ми, то ме насочи към акушерството и гинекологията, както вече споменах. А конкретно към репродуктивната медицина се насочих, когато започнах да се сблъсквам се със случаите на жени, които се обръщаха към мен като лекар за определени проблеми и установявахме впоследствие, че те са от репродуктивен характер. 

Вярвам, че няма нищо случайно в живота и в един момент попаднах именно на репродуктивна клиника, в която си търсеха човек. Реших, че ще опитам, кандидатствах, одобриха ме за работа и тогава стъпих в дебрите на асистираната репродукция. Установих, че много млади и не толкова млади двойки имат репродуктивни проблеми, с които ние, специалистите сме призвани да помагаме в разрешаването.

За мен репродуктивната медицина е търсачество и отдаденост  – да разбереш къде се крие проблемът, да използваш различните способи за действие, да проследиш детайлно всеки процес и да достигнеш до най-голямото щастие - и за мен като специалист, и за моите пациенти. Търсим конкретната причина – понякога е нещо по-банално, понякога е по-голям проблемът, но никога не се отказваме.

Какви двойки търсят най-често помощ при Вас – като образователен и социален статус, възраст, местоживеене – голям град, малък град, село?

Повечето хора свързват репродуктивните проблеми с възрастта. Тя е фактор, но не и единствена причина, какъвто мит битува в обществото.

Ето защо все повече пациенти и в по-млада възраст се обръщат към нас репродуктивните специалисти за диагностика и лечение. Няма специфичен профил - уви, проблемите не са „запазени“ за един тип хора, а да са спестени на други, заради социален статус или друго. Не зависи и от пола – еднакво засегнати са и жени, и мъже.

Защо според Вас се стигна до ситуация, в която все повече хора имат репродуктивни проблеми?

Цялостният начин на живот влияе – как се храним, колко и пълноценно ли почиваме, набавяме ли си достатъчно сън, доколко стресирани сме, прекомерно натоварени ли сме с работа, задължения и др. Може и да звучи клиширано, но като лекар няма да се изморя да съветвам хората да балансират в начина си на живот – да се хранят здравословно, да почиват достатъчно, да се наспиват, да се стремят да създават хубави емоции и радостни моменти. И никога не пренебрегвайте профилактиката – допитвайте се до лекарите, когато имате въпроси, не се поддавайте на случайни мнения, непроверени и ненаучно базирани факти, провеждайте редовни изследвания, бъдете навременни в опазването на собственото си здраве – то е най-ценното човешко благо!

Кои момента за Вас като лекар са най-трудни в работата с такива двойки?

Когато регистрираме неуспех в дейността ни. Истински ми тежи и като специалист, и като човек, когато по някакъв повод имаме неуспех с процедура, лечение или друго. Силно съм се надявал, вложим съм всички знания и умения, които имам, за да се получат нещата. Това са ситуациите, които духом могат да ме „свалят“, но кратковременно. Защото аз като специалист имам ролята да допринасям за разрешаването на казусите, призван съм да лекувам, да се грижа за пациентите си и да съм двигателят, който да носи надеждата в себе си и винаги да придава частица от нея и на пациентите си. Опитвам се да не мисля за неуспехите, а да продължаваме напред с нови сили, с нови опити, с нова надежда, търпение и упование, че доброто е с нас – с мен и пациентите ми- и ще се сбъдне мечтаното.

Какво Ви носи най-голямо удовлетворение в общуването с тези хора?

Смея да твърдя, че имам добър подход към пациентите и умея да комуникирам с тях максимално пълноценно, за да мога едновременно да се запозная с техния случай и съответно да бъда полезен като специалист. Вярвам, че тези две неща са базата на добрите и удовлетворяващи отношения с пациентите, без да отстъпва място и експертизата ми като медик. Удовлетворение ми носи мисълта, че съм направил всичко по силите, знанията и опита си и че насреща имам щастлив и спокоен пациент. Спомням си като много личен мой момент на удовлетворение като репродуктивен специалист - първия трансфер, който направих, и завърши с вече роден 4-килограмов малък юнак. 

Как бихте искали да се развивате в професионално отношение в близки и по-далечно бъдеще?

В професионално отношение имам смела и висока цел, а именно да се превърна в един от най-добрите и водещи репродуктивни специалисти не само в България, но и на европейско ниво. Разбира се, това е доста сериозна заявка, затова няма и не пестя усилия, работа, знания и много старание, за да достигна това ниво. И зад това ми желание  се крие една от мечтите ми - да мога да помогна на възможно най-много двойки с репродуктивни проблеми.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Въпреки, че очаквано свободното ми време не е много, обичам да го инвестирам в срещи с приятелите ми. Това е нещото, с което разтоварвам най-пълноценно и ми носи радост. Голяма част от приятелите ми са и колеги – лекари и често коментираме медицински теми, но в тяхната приятна компания това не ми тежи. За мен тези срещи са разнообразие, защото освен за работа, споделяме и за живота и целите си като цяло, за пътувания и любими дестинации. Другата ми страст е планината – за мен тя е чудо, което достъпиш ли, те зарежда с толкова много енергия.  Разтоварвам се и като рисувам – просто скицирам с обикновен молив на лист хартия, но не го правя често, а може би трябва.

Кой е житейският принцип, максимата, която е водеща в разбирането Ви за отношенията между лекар и пациент?

Имам максима и винаги се опирам на нея -  винаги трябва да се вслушваш в това какво ти казва и споделя пациентът, т.е. да съм много добър слушател.

Коя ваша мечта бихте искали да видите реализирана в близко бъдеще?

Тъй като в професионален план споменах, че искам да бъда специалист на високо ниво, познаващ и най-малките детайли от нашата специалност, ще отговоря по-скоро в личен план за какво мечтая – щастливо и голямо семейство.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jkZ9

Гост 15.08.2024 09:58:47

Този колега, както повечето завършващи отиват в частни центрове и болници! ЗАЩО? Отговрът е спокойствие, пари и самочувствие!

Elf 29.07.2024 10:05:06

Puskam salza....

Един ОПЛ на 33 28.07.2024 10:41:16

А според нас ти просто си се насочил към големите кинти с огромния черпак.

Гост 28.07.2024 16:57:02

Ти не се ли пенсионира,бре джипар беден.


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ обяви конкурс за представител на държавата в Бул Био
16.09.2024 17:31:21

МЗ обяви конкурс за представител на държавата в Бул Био

МЗ обяви конкурс за представител на държавата в Съвета на директорите на Бул Био-НЦЗПБ, става ясн ...

Стартира кампания на Столична община за млади хора, мотото е
16.09.2024 17:11:12

Стартира кампания на Столична община за млади хора, мотото е "КОД: Превенция - Сега е време да имаш време"

Дирекция "Спорт и младежки дейности" към Столична община и Фондация "Рестарт", в партньорство с М ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...