Д-р Асена Бояджиева е част от екипа на Клиника по пневмология и фтизитрия във ВМА. Завършва Медицинския факултет към МУ-София през 2021 г. А преди дипломирането си започва кариерното си развитие през 2020 г. като доброволец в битката срещу COVID-19 в Клиника по инфекциозни болести към ВМА-София, което изиграва роля в засилването на интереса й към белодробните болести.
Как решихте да се посветите на медицината? Изиграха ли роля семейството и училището за този Ваш избор?
Израснала съм в лекарско семейство и още от дете бях насочена към медицината. В училище имах влечение към природните науки и как точно работи човешкото тяло. Така с течение на годините семейната традиция и моето собствено желание се обединиха. За щастие днес – вече като специализант, не съм съжалила и за миг за избора си. Смятам, че съм на правилното място и съм готова да се развивам в областта на пулмологията.
С какво Ви привлече пулмологията?
Харесва ми белите дробове колко устойчив и същевременно крехък орган са и затова исках да изучавам именно тях. Често са засегнати от системни заболявания, което налага да имаме мултидисциплинарен подход и аналитично мислене. Представете си, че търсите парченцата на един голям пъзел и трябва да го наредите. А и намирам рентгеновата снимка на гръден кош за изключително красива!
Кои бяха първите Ви учители в специалността?
Благодарна съм на специалистите от екипа в клиниката ни, които влагат време и усилия да ми помогнат да се развивам. Д-р Георги Хинков, началник на Клиниката по пневмология и фтизиатрия към ВМА, е моят основен учител от началото на работата ми тук и му благодаря, че не спира да ми показва какво е да си отдаден лекар, който не спира да надгражда знанията и уменията си. Той е пример за човек, който мисли понякога „извън рамката“, а именно това често е ключ към оздравяването на пациентите. Мотивира ме да се старая винаги да съм по-прецизна и по-старателна в работата си.
Разкажете за първите случаи от практиката си, които са Ви впечатлили особено много?
В края на студенството си започнах като доброволец в COVID-отделение в Клиника по инфекциозни болести към ВМА, което беше рязко потапяне в дълбокото – видях пациенти, които се бореха за живота си с месеци. Никога няма да забравя благодарността в очите на онези, които успяха да се възстановят. Разбрах много бързо наистина стойността и отговорността на професията ни. За щастие и там срещнах добър учител в лицето на доцент Райничка Михайлова- Гарнизова, началник на Клиниката по инфекциозни болести към ВМА, която беше голяма опора на целия екип.
Какви пациенти попадат най-често в клиниката през този сезон?
В сезона на грипа основно идват пациенти с респираторни инфекции и пневмонии, както и такива с обострени хронични заболявания.Именно за това бих искала да апелирам хората в рисковите групи, особено възрастните и хронично болните, да се ваксинират ежегодно срещу грип.
Играе ли роля, според Вас, замърсеният въздух за повишения брой случаи с бронхити, ХОББ и други заболявания на белите дробове?
Безспорно. Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е състояние, характерно за хора работещи дълги години с вредности и пушачи, което в съчетание със замърсен въздух, увеличава риска многократно. София е на 10-о място в света по лошо качество на въздуха, което прави жителите й особено уязвими.
Кои специфични теми и проблеми от пулмологията представляват особен интерес за Вас?
Наболели теми са недостатъчната профилактика за белодробен карцином, забавената диагностика и ненавременно взети мерки. Често се срещаме с пациенти, които са дълго лекувани за пневмония с различни антибиотици без успех и съответно идват при нас в тежко състояние. Друг основен проблем е прекомерната и ненужна терапия с антибиотици при хора с вирусни инфекции или “просто хрема”. Това е бич за обществото, поради засилилата се резистентност на бактериите. Отделно е безпредметно с оглед факта, че посочения спектър от медикаменти не би могъл да излекува конкретния проблем.
В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време? Как си почивате най-добре?
Изключителен любител съм на спорта. За мен той е пътят към здрав дух в здраво тяло и е един час в деня само за мен. Отделно във всеки един момент, в който мога, слушам музика.
Какво искате да пожелаете на колегите си, които, също като Вас сега поемат по пътя на пулмологията?
Пожелавам им търпение, тъй като прогресът в тази динамична специалност идва с постоянство, упорит труд и желание да развиваш. Нека не спират да учат освен новостите в леченията, така и да се учат от опита на колегите и пациентите си. Да не губят човечността и емпатиятта си, защото белите дробове не са просто орган - те са живот, а нашата работа е да го пазим.
Като я гледам, може да раздиша Муфтаджийски на стари години и той да вика: "абе, това дето го мислехме за оргазъм, то било астма".
Временно са преустановени продажбите и на трите лекарствени продукта с INN Cinacalcet – лек ...
Групата от експерти, която съветва Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Мирела Петкова: Децата имат нужда от пример, а моята мисия е да им го дам
09.02.2025 09:41:53 Невена ПоповаД-р Тихомира Георева: Моята мисия е да променям стереотипите и крайностите в храненето
02.02.2025 09:31:31 Невена ПоповаД-р Силвия Тотева: Възможността да работя с едни от най-новите технологии за откриване и анализ на вируси е изключително вълнуваща за мен
26.01.2025 10:03:08 Невена Попова