!
Петък, 20 Септември 2024
12
авг
3
 

МЗ: Създаването на държавни аптеки противоречи на свободната стопанска инициатива

Понеделник, 12 Август 2024 | 15:30:37
3

Предложението за финансиране от страна на държавата за откриване на аптеки би могло да наруши принципа на свободната стопанска инициатива. Това се казва в становището на Министерството на здравеопазването към законопроекта за допълнение и изменение на

Предложението за финансиране от страна на държавата за откриване на аптеки би могло да наруши принципа на свободната стопанска инициатива. Това се казва в становището на Министерството на здравеопазването към законопроекта за допълнение и изменение на ЗЛПХМ, внесен от „Възраждане“.

Припомняме, че в законопроекта се предлага държавата да финансира откриването на аптеки, включително денонощни, или продажбата на лекарствени продукти чрез автомати в областите, общините и населените места, за които в Националната аптечна карта е установен недостиг на открити аптеки. В законопроекта се предлага още намаляване на корпоративния данък на фармацевтите и помощник-фармацевтите, които извършват търговия с лекарствени продукти в малки и трудно достъпни населени места, от 10% на 8%.

От МЗ подчертават, че в случай, че се приеме подобно предложение, едни частноправни субекти ще бъдат поставени в привилегировано положение, спрямо други, само защото отговарят на определени критерии (денонощен режим на работа, недостиг от открити аптеки в определени области и др.).

„Редица действащи разпоредби в ЗЛПХМ предвиждат облекчени условия,

ри които може да се извършва търговия на дребно с лекарствени продукти в населени места, в които няма открита аптека“, допълват от Министерството.

По отношение на намаляването на корпоративния данък от МЗ заявяват, че то е извън предмета на обществените отношения, които се уреждат със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

От Министерството на финансите принципно подкрепят промените, но отчитат, че вносителите не са представили индикативни финансови разчети и оценки за очакваните финансови последици от прилагането на предложените изменения. „В мотивите е посочено единствено, че ще бъде необходимо разходване на допълнителни средства от държавния бюджет за поемането на разходите за осигуряване откриването на поне една аптека в съответната област, община и населено място, в които е установен недостиг в Националната аптечна карта. В тази връзка обръщаме внимание, че с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза не са предвидени средства за тази цел и поемането на допълнителни финансови ангажименти би могло да доведе до необходимост от предприемане на компенсиращи мерки чрез допълнително ограничаване и преструктуриране на други разходи в т.ч. на министерства и ведомства с оглед постигане на фискалните цели и ограничения“, пишат от МФ.

От финансовото ведомство коментират и предложението за намаляване на данъчната ставка за облагане с корпоративен данък на определен тесен кръг лица на 8 на сто като подчертават, че това е допълнително данъчно облекчение за конкретните лица, свързано с формирането на т.нар. държавен разход. „Въвеждането на ново данъчно облекчение или разширяването на обхвата на действащо данъчно облекчение е свързано с възникване на допълнителни данъчни разходи, които с цел постигане на балансиран държавен бюджет

трябва да бъдат компенсирани с увеличаване на приходите от други източници

Възможността за прилагане на по-ниска данъчна ставка без ясно определени критерии и области на прилагане е напълно неприемливо. По този начин би се предоставила възможност за масово заобикаляне на специфичното данъчно законодателство с цел намаляване на данъчните задължения, без това да е съобразено с възможностите на държавния бюджет“, казват от Министерството.

От ИАЛ заявяват, че предложения регламент за контрол на автоматите за продажба на лекарствени продукти, не се съдържат конкретно разписани ред и условия, „които да създадат нормативна уредба установяваща проследимост и упражняване на контрол е оглед доставката па качествени/ ефикасни и безопасни лекарствени продукти на населението“.

Според Българския фармацевтичен съюз вендинг машините извън аптеките биха били компромис със сигурността на пациентите ще доведе до застрашаване на техния живот и здраве и ще породи основания за юридическа отговорност на магистър-фармацевтите.

„Предложенията за финансирането от страна на държавата за откриване на аптеки, включително денонощни, в населени места с недостиг, е положително, но не е придружено със съответната финансова обосновка. Проектът не е съдържа и никакви мотиви как ще се определят и избират лицата, които да получат финансиране от страна на държавата, което, потенциално,

може да доведе до нарушение на правилата на конкуренцията

между носителите на разрешения за търговия на дребно с лекарствени продукти. Към момента от бюджета на НЗОК е предвидено финансиране със същата цел. БФС и НЗОК определят съвместно методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на работа. Посочената разпоредба е в сила от 2023г. и в ЗБНЗОК за 2024г. са предвидени 9 млн. лева от бюджета на НЗОК за посоченото финансиране. Настоящият законопроект дублира посочения режим с ново финансиране от бюджета на министерство на здравеопазването“, казват от БФС в становището си.

От съсловната организация обаче подкрепят намаляването на корпоративния данък на лица, които са открили аптеки в населени места, в които няма аптека. „Данъчното облекчение следва да се отнася и за магистър - фармацевти, ръководители на аптека с повече от 1 година стаж, които са открили аптеки в населени места с недостиг“, казват фармацевтите.

Българската асоциация на помощник-фармацевтите подкрепя предложението да се даде възможност държавата и общините да могат да разкриват аптеки. „Необходимо е в тази връзка да се предприемат допълнително законодателни промени ,които да уредят тази възможност в допълнение на съществуващите към момента. Считаме, че е наложително да се направи сериозен анализ и да се преразгледа ролята и участието на помощник-фармацевтите с процеса на лекарство снабдяването, в екип с магистър-фармацевтите ,особено в проблемните региони. Убедени сме, че реформите във фармацията трябва да се правят без да се разпилява ресурс и професионален потенциал, особено в условията на икономическа и кадрова криза. Предложението за намаляване на корпоративния данък за фармацевтите и помощник- фармацевтите, които разкриват аптеки в малките и труднодостъпни региони, би било един допълнителен стимул да разкриват и запазят разкритите вече аптеки“, пишат от асоциацията.

От Националното сдружение на общините

предлагат да се обсъдят по-гъвкави и доказали се в европейската практика варианти

за достъп на населението в малките населени места до лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели като действащите аптеки да имат възможност да разширят дейността си чрез разкриването на филиал в малките населени места, при облекчен режим на регистрация, при гъвкаво работно време в определени дни през седмицата; да се предостави възможност на мобилни екипи за социална подкрепа, включващи медицински лица да доставят лекарства; в населено място, на чиято територия няма аптека, потребностите на населението от достъп до лекарствени продукти да бъдат задоволявани от мобилни аптеки и продажба от разстояние и доставка на лекарства до домовете от аптеки или регистрирани онлайн търговци на дребно с лекарства на база издадена електронна рецепта и заявка от разстояние /онлайн-заявка/.

Според КНСБ пък предложението държавата да финансира разкриването на денонощни аптеки там, където има сериозна необходимост е позитивно, но към настоящия момент няма законови механизми за това. „Липсата на аптеки в някои големи населени места ще се реши в случай, че държавата или общината има право да разкрие аптека при наличието на определени законови условия и критерии“, казват от синдикалната организация.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eXC3

Гост 13.08.2024 13:09:35

Частниците по дефолт са мошенници, гонещи единствено тлъста печалба, затова в здравеопазването не трябва да ползват обществен ресурс!

Гост 12.08.2024 20:17:35

Въведете вендинг машините и дистанционните консултации, ама на БФС не им стиска

Гост 12.08.2024 19:25:33

Хайде бе, наистина ли денонощните аптеки ще ви пречат на "свободната ви инициатива"? Не може да бъде! Естествено, че ще пречат на фармамафията, реализираща огромни печалби даже и от фалшиви лекарства и медицински консумативи, нали! А това, че хората нямат да имат 24 часа достъп до лекарства, дреме му на частника, нали! Я ми кажете аптекари-търговци в коя нормална държава няма денонощни аптеки?! И кой ще даде лекарства на неотложно болния, изписани от Спешните отделения, а?!


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на ЗЗ
19.09.2024 17:59:33 Надежда Ненова

Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на ЗЗ

Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на Закона за здравето ...

Още месец без износ на инсулини и някои антибиотици
19.09.2024 17:22:20

Още месец без износ на инсулини и някои антибиотици

Забраната за износ на инсулини, техни аналози и антиинфекциозни лекарствени продукти за системна ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...