Стратегията за увеличаване броя на правоспособните медицински сестри и акушерки, която Народното събрание задължи министъра на здравеопазването да изготви, е внесена в парламента, обсъдена е със съсловните организации, но чака становище от МОН.
Това става ясно от отговора на служебния здравен министър д-р Галя Кондева на въпрос на депутата от „Възраждане“ Маргарита Махаева.
„Предвид кратките срокове, заложени в решението на НС, необходимостта от събиране и анализ на голямо количество информация, както и от предвиждане на широкообхватен и дългосрочен комплекс от мерки за преодоляване на критичния недостиг на медицински сестри, Стратегията не беше обсъждана със съсловни организации и заинтересовани страни преди изпращането й в НС. Впоследствие в M3 бяха проведени работни срещи със заинтересовани страни, а именно – Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите, Съюза на парамедиците в България, Българския лекарски съюз, Института за пазарна икономика“, казва в отговора си д-р Кондева.
Тя допълва, че от МЗ са изпратили Стратегията на МОН за предложения за допълнение и за предоставяне на информация относно напредъка по предприетите действия за определянето на специалностите „медицинска сестра“ и „акушерка“ като „защитени специалности“ по реда на Закона за висшето образование. Към момента в M3 не е постъпил отговор от МОН по поставените въпроси.
От публикации в медиите става ясно, че в Стратегията се предвижда минималната заплата на сестрите да е 90% от средната работна заплата в България. Друга идея на здравните власти за справяне с кадровата криза е създаването на правна възможност за пряко финансиране от НЗОК на амбулаториите за здравни грижи като се даде възможност сестрите директно да сключват договор с Касата. Сред останалите предложения са медицинските сестри да учат за специалност „лекарски асистент“ и да станат магистри, както и самите лекарски асистенти, повишаване имиджа и популяризиране на професията „медицинска сестра“, включително сред деца на предучилищна възраст. Също така ще се цели и активно включване на общините и самите лечебни заведения в процеса по привличане и задържане на необходимите медицински сестри, което в някаква степен се случва и към момента чрез различни програми за осигуряване на жилища или други социални придобивки .
От БАПЗГ заявиха пред Zdrave.net, че по време на срещата в Министерството са изразили задоволство от разработената Стратегия и са представили своето становище по проекта. „Напълно сме съгласни и приемаме представения в Стратегията анализ на данните за състоянието на съсловието на медицинските сестри и акушерките, както и описанието на факторите, които доведоха до критичното състояние и недостатъчната осигуреност с тези професионалисти по здравни грижи в лечебните заведения. Считаме, че добре е обоснован проблемът с авторитета на сестринската професия. Изразяваме нашето положително становище за формулираните цели и приоритети в стратегията“, се казва в становището на професионалистите по здравни грижи.
По данни на БАПЗГ коефициентът на демографско заместване спрямо сестринската работна сила (съпоставяне броя на приеманите за обучение медицински сестри с броя на медицинските сестри, навършващи пенсионна възраст) в периода 2018 – 2022 г. показва, че на всеки 100 медицински сестри, на които предстои да напуснат работната сила ще има 73 медицински сестри, които да се включат в нея.
„В Стратегията се отчита, че осигуреността на населението с акушерки в България е доста добра в сравнение с държавите-членки на ЕС, а на фона на непрекъснато намаляващата раждаемост и намаляващото и застаряващо население в страната към момента няма обективна необходимост от увеличаването й. В анализа не са отчетени нуждите от акушерки в извънболничната помощ, както и пълната липса на първични здравни грижи, предоставени от медицински сестри и акушерки. Практиката за наемане на медицинска сестра, акушерка или фелдшер в практиките на ОПЛ в много от случаите не работи защото възлаганите дейности на специалистите по здравни грижи в кабинета най-често не са свързани с професионалните им знания и умения, няма изискване в НРД личните лекари да имат назначен в практиката медицински специалист по здравни грижи, независимо от броя на пациентите. БАПЗГ е убедена, че само когато бъде направен анализ на конкретните причини за кадровата криза в здравеопазването, тогава могат да се вземат решения за поетапното им решаване“, се казва още в становището на асоциацията професионалистите по здравни грижи.
Според БАПЗГ причините за липсата на интерес към професията на медицинска сестра и акушерка са икономически, нисък обществен престиж на професията, липса на национални регулативни стандарти за минимален брой специалисти, спрямо зависимостта от грижи на пациентите, липса на оценка на работата и психологически климат на работното място, липса на кариерно израстване и липса на медицински сестри и акушерки в извънболничната помощ
От асоциацията подчертават, че имат разработен медицински стандарт „Здравни грижи“, който е внесен в МЗ. В стандарта се съдържа до голяма степен решението на настоящите проблеми с безпрецедентната липса на персонал в лечебните заведения. Предвижда се на базата на обективни критерии да се оцени необходимия брой медицински специалисти по здравни грижи спрямо броя и зависимостта от грижи на пациентите. Има и методика за изчисляване на необходим персонал.
„Предвид критичната липса на медицински сестри и застрашителното намаляване и на другите медицинските специалисти от направление „Здравни грижи“ предлагаме те да бъдат обявени за защитени професии с пакет от мерки за задържането и възпроизвеждането им“, казват от асоциацията.
Мила девойко, остани си в Англия! Нито ще стане тази професия престижна и авторитетна в родната ни страна,нито ще имаш тук адекватно и достойно заплащане! Тук ще си оеднаквявана с възнаграждение като магазинер и складове работник от хранителните вериги.....това ще ти даде България .....Успех от сърце ти желая там,където ще се реализираш на светлинни години напред .....далеч от тук.
Аз уча в момента за медицинска сестра в Англия, държавата освен студентски заем ми отпуска по 5000 паунда на година за да мога да уча, които не се връщат ,за разлика от заема. Учи се висше образование на високо ниво. Кое ще ме накара да се върна в България? Същото уважение към професията и адекватно заплащане.
С тази политика на безхаберие и геноцид към сектор здравеопазване от държавата.....не може да се продължава.. . Я да взимат решения управниците за внос на сестри и лекари от Филипини,Непал и подобни др.държави ! Да взимат по-бързо пример от другите сфери и отрасли! Хем ще има кой да работи,хем за малко пари!
Защо МЗ си затваря очите !? Има Стандарти за всяка една клиника за брой квалифициран персонал,но тези Стандарти не се изпълняват .....МЗ се прави на сляпо,защото трябва на много болници да спре дейността.....Реанимации, отделения и т.н. по дежурства са и без една медицинска сестра,а работят само студенти като болногледачи.....и лекари без специалност гледат болните по Реанимациите...... А уж по документи не можело така, а всъщност това е реалната картинка в българското здравеопазване .
Тази асоциация на професионалистите по здравни грижи освен да събира членски внос нищо не е направила ,откакто съществува... Като безгласни букви си седят и от години един път не се обадиха да защитят или поискат нещо за плащащите по принуда задължителен членски вноски.... Съществуват проформа от години....и никаква дейност. ..
Е, джамиите у нас финансират 6-месечни курсове, от които се "пръкват" супер-акушерки.... После, защо умирали бебета и майки ... Чудите се, нали?
Извадете мед. сестри от детските ясли , тяхното място е в болничните заведения! Не е нужно мед. сестри да отглеждат здрави деца Децата нямат нужда от гледане/ с очите/.Имат нужда от адекватно взаимодействие.Мед. сестри ще са по-полезни със знанията си в болничните заведения!
Извадете мед. сестри от детските ясли , тяхното място е в болничните заведения! Не е нужно мед. сестри да отглеждат здрави деца Децата нямат нужда от гледане/ с очите/.Имат нужда от адекватно взаимодействие.Мед. сестри ще са по-полезни със знанията си в болничните заведения!
Бла ,бла ...от години и нищо..с тези мизерни пари...няма да имат сестри в системата.Затова новозавьршилите бягат навьн,парите са други и има уважение.
Шефовете на болници лапат лъвския пай от клиничните пътеки, защото те ги разпределят, а главната сестра и главният счетоводител им замитат следите, защото и на тях дават.
Какво задържане и възпроизвеждане? Със заплата 2066лв. ли ще го направите? С еднакви заплати като касиер в магазин и работник склад! Срам и подигравка! Такава заплата от 2066лв.получават хора със средно образование! Така ли ще спасява професията държавата,като изравни заплащането на специалиста по здравни грижи с касиера в хранителен магазин?!
Дипломите от УПК също са признати в ЕС. От опит! Една колежка работи така.
В чужбина положението е същото. За 60000 хил. град са завършили тази година 16 мед. сестри. Тенденцията е да няма мед.сестри. Но, тук има специалност " Помощник мед.сестра". Тези специалисти, чрез повишаване на квалификацията си, ще изземат задълженията на мед.сестри.
ЗАПЛАЩАНЕТО Е НЕАДЕКВАТНО!!! СЕГА ЛИ СЕ СЕТИ ДЪРЖАВАТА,ЧЕ НЯМА ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА С ПРЯМО ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ ПО ЗДР.ГРИЖИ?! НЕЖЕЛАНИ,БЕЗ АВТОРИТЕТ,БЕЗПЕРСПЕКТИВНИ....ТАКАВА Е ПОЛИТИКАТА НА ДЪРЖАВАТА КЪМ ТЕЗИ ППОФЕСИИ.... ЗА ТОВА НЯМА КОЙ БЕЗ ЗАПЛАЩАНЕ И СТИМУЛИ ДА ЖЕЛАЕ ДА ИМА ТАКАВА ПРОФЕСИЯ
Степента се нарича "професионаен бакалавър". И се учи 3 години, као може във всяка професионална гимназия да се завърши. И да - И ТАЗИ диплома се признава в ЕС. Да, най-ниското ниво в нърсинга е, но какво от това ? Стига сте слушали на баба Милка глупостите, че дипломите нямало да се признават. Алчна и некомпетентна е, и използва сестрите за своите цели.
Не вдигнете ли заплатите няма кой да ви работи за без пари! Освен старите кадри които са давали цял живот и сега с тези мижави пенсийте нямат възможност да доживет колкото им е отредил Всевишния като нормални същества. Дали много през годините и накрая!????
Това са бакалаври с диплом валиден за ЕС, какво УПК те гони, соца умря.
Създайте професионални гимназии по типа на УПК.