Тенденция на постоянен спад в регистрираните случаи на редица инфекциозни заболявания у нас се наблюдава през последните седмици. Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Едва 29 са случаите на коклюш, регистрирани у нас през отминалата седмица. Те са с 9 по-малко от тези, отчетени седмица по-рано.
Припомняме, пикът на заболяването у нас беше през пролетта, когато имаше седмици с регистрирани над 250 случая. След два смъртни случая от коклюш на бебета бе направена и промяна в имунизационния календар, която позволи по-ранната имунизация на новородените, както и имунизация на бременни жени.
През всички летни месеци броят на случаите бележи спад, като достига до 29 за предходната седмица.
След поредния си пик през юни с над 600 случая за седмица, трайна тенденция на спад бележат и случаите на варицела. Така за отминалата седмица у нас са регистрирани 64 случая на заболяването, от които 15 са класифицирани като възможни, 46 – като вероятни, и 3 са потвърдени.
Спад бележат и случаите на предаваната от кърлежи лаймска борелиоза, сочат данните на НЦЗПБ. За миналата седмица са регистрирани 12 случая – двойно по-малко от броя им само две седмици по-рано.
Проблемните за Европа и други части на света западнонилска треска и маймунска вариола също нямат разпространение у нас.
Общият брой случаи на западнонилска треска от началото на годината в България остава 3, два от които обаче за жалост завършиха летално. Това накара министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева да разпореди реорганизация на обработката срещу комари за идната 2025 г., а Столичната регионална здравна инспекция, на чиято територия бяха и двата смъртни случая, от своя страна нареди извънредна обработка срещу комари в София.
От началото на годината у нас също така е регистриран само един случай на маймунска вариола.
Ръст пък бележат случаите на COVID-19, показват данните на НЦЗПБ. За миналата седмица броят им е 761, или със 70 повече от регистрираните седмица по-рано. Броят на случаите нараства стабилно от юли насам, като засега няма яснота кога ще бъде достигнат пикът им.
Д-р Станислав Бадаланов е лекар в Спешно отделение на УМБАЛ „Софиямед“ със специа ...
Кой може да Ви издаде болничен лист, ако след изписването Ви от лечебно заведение, имате нужда от ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...