Днес бе подписан първият договор за доставка на ваксини срещу COVID-19 между Европейската комисия и фармацевтична компания AstraZeneca, съобщи пресслужбата на ЕК.
Договорът ще позволи закупуването на ваксина срещу COVID-19 за всички държави-членки на ЕС, а така също ще направи възможно дарението за страни с ниски и средни доходи или пренасочването на количества към други европейски страни, уточняват от ЕК.
Чрез договора всички държави-членки ще могат да закупят 300 млн. дози дози ваксина от AstraZeneca, с възможност за допълнителни 100 млн. дози, които да бъдат разпределени на пропорционален принцип според броя на населението.
Комисията продължава да обсъжда подобни споразумения е с други производители на ваксини, като е приключила успешно първоначалните разговори със Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac и Moderna, припомнят още от ЕК.
В изявление по повод подписването на договора председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен заяви: „Комисията работи непрекъснато, за да осигури на гражданите на ЕС безопасна и ефективна ваксина срещу COVID-19 възможно най-бързо. Влизането в сила на договора с AstraZeneca е важна стъпка напред в това отношение. С нетърпение очаквам да се обогати нашето портфолио от потенциални ваксини и с договори с други фармацевтични компании, както и чрез ангажиране с международни партньори за постигането на универсален и справедлив достъп до имунизации".
Стела Кириакиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, също коментира подписването на договора: „Нашите преговори сега дадоха ясни резултати: подписан е първи договор, който изпълнява нашия ангажимент да осигурим разнообразно портфолио за ваксини, за да защитим общественото здраве на нашите граждани. Днешното подписване - станало възможно благодарение на важните стъпки, предприети от Франция, Германия, Италия и Холандия - ще гарантира, че дозите ваксина, ако бъдат доказано ефективни и безопасни, ще бъдат доставени в държавите-членки. Очакваме още съвсем скоро да обявим и още споразумения с други производители на ваксини“.
От ЕК припомнят, че AstraZeneca и Университетът в Оксфорд обединиха усилията си, за да създадат ефективна ваксина срещу COVID-19.
Кандидатът за ваксина на AstraZeneca вече се намира в мащабни клинични изпитвания фаза II / III след обещаващи резултати във фаза I / II по отношение на безопасността и имуногенността.
Договорът се основава на разширеното споразумение за покупка, одобрено на 14 август с AstraZeneca, което ще бъде финансирано с Инструмента за спешна помощ. Страните от „Алианс за ваксини за приобщаване“ (Германия, Франция, Италия, Холандия), които започнаха преговори с AstraZeneca, поискаха от Комисията да се ангажира със споразумение, подписано от името на всички държави-членки на ЕС
Решението да бъде подкрепена ваксината, предложено от AstraZeneca, се основава на ясни и високи критерии - стабилен научен подход и използваната технология (нерепликационна рекомбинантна ваксина, базирана на аденовирус на шимпанзе ChAdOx1), скорост на доставка в мащаб, цена, споделяне на риска, отговорност и производствен капацитет, който е в състояние да осигури снабдяване на целия ЕС.
Регулаторните процеси ще бъдат гъвкави, но остават стабилни, уверяват от комисията. Заедно с държавите-членки и Европейската агенция по лекарствата, Комисията ще използва съществуващите възможности в регулаторната рамка на ЕС, за да ускори разрешаването и доставката на успешни ваксини срещу COVID-19, като същевременно поддържа стандартите за качество, безопасност и ефикасност на ваксините, подчертават от ЕК.
Почина д-р Катя Георгиева Тодорова, главен асистент в катедра „Ортодонтия“, съобщиха ...
С 31 евро разходи на човек от населението за превантивни здравни грижи България се нарежда на едн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...