Петък, 27 Декември 2024
20
март
1

ARPharM: Непосредственият риск от недостиг от лекарствени продукти е минимален



Непосредственият риск от недостиг от лекарствени продукти в резултат на COVID-19 в краткосрочен план е минимален. Това се казва в изявление на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) и членуващите в нея фармацевтични компании.

„Макар че търсенето и предлагането за всеки лекарствен продукт е променлива величина, ARPharM и компаниите, членуващи в организацията не разполагат с информация за съществено краткосрочно въздействие върху наличностите на лекарствени продукти и ваксини, поради което българските власти не са информирани за риск от недостиг. Компаниите също оценяват дългосрочните рискове. Пандемии от подобен мащаб неминуемо носят голяма степен на несигурност, но към този момент компаниите, членуващи в ARPharM, не очакват нарушаване на веригите на доставки на лекарства, освен ако ограниченията поради избухването на COVID-19 не продължат повече от няколко месеца“, казват от Асоциацията.

Фармацевтичните компании заявяват, че поддържат наличности, наблюдават своите вериги за доставки и имат планове за действие в извънредни ситуации. „Създадена е организация за постоянна комуникация с българските здравни власти с оглед ранно оповестяване и справяне с възникнали предизвикателства, с приоритет осигуряване на потребностите от лекарствена терапия на българските пациенти“, казват още от ARPharM.

Научноизследователската фармацевтична индустрия е фокусирана върху три ключови области - разработването на нови ваксини, диагностика и лекарствени терапии, които да послужат в борбата срещу COVID-19, подпомагане на правителствата и здравните системи на местно ниво, гарантиране на доставката на лекарства за пациентите, които се нуждаят от тях.

От ARPharM информират, че мерките на Европейската комисия и Европейския съвет по вътрешни работи включват запазване на свободното движение на всички стоки и по-специално, гарантиране на веригата за доставки на основни продукти като лекарства, медицинско оборудване, основни и нетрайни хранителни продукти и добитък. „Не се налагат ограничения върху движението на стоки в единния пазар, особено (но не само) основни, свързани със здравето и нетрайни стоки, по-специално хранителни продукти, освен ако са надлежно обосновани. Създават се определени приоритетни ленти за превоз на товари (например чрез „зелени коридори“). Позволява се на транспортните работници да се придвижват през границите при необходимост. Продължаваме да следим внимателно ситуацията и ще поддържаме открит и постоянен диалог с българските здравни власти. В същото време изследователи от научноизследователските компании ще продължат стремежа да намерят нови диагностични методи, ваксини и лекарствено лечение за справяне с кризата“, казват научноизследователските фармацевтични производители.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%NcB

До Проф Иво Петров 21.03.2020 00:31:32

Който може да чете да го направи. Journal of critical care от днес 20 Март за ролята на хлороквин при лечение на Корона Вирус. Някои вече се изцепиха, че ще произвеждат Хинин. От прочита на цялата статия е видно, че няма публикувани клинични данни, а само ин витро. В момента в Китай текат около 20 изпитвания със сравнително малък брой пациенти. Статията завършва с извода Although the use of chloroquine may be supported by expert opinion, clinical use of this drug in patients with COVID-19 should adhere to the MEURI framework or after ethical approval as a trial as stated by theWHO. Data fromhigh-quality, coordinated, clinical trials coming from different locations worldwide are urgently needed. Така че четете внимателно, внимавайте с изцепките, придържайте се към медицината на доказателствата, морала и етиката


Всичко за коронавируса
Още новини
Надзорът на НЗОК прие изменение на Методиката за лекарствените продукти за 2024 г.
27.12.2024 16:15:29 Надежда Ненова

Надзорът на НЗОК прие изменение на Методиката за лекарствените продукти за 2024 г.

 Надзорният съвет на НЗОК прие изменението на Методиката и Механизма, гарантиращ предвидимос ...

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм
27.12.2024 15:26:10

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм

Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Сдружение „Арт Будилник&ldquo ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...