Проучване на Университета Колумбия показва, че САЩ биха дали 36 000 по-малко жертви от коронавирусна инфекция, ако карантината е била обявена с една седмица по-рано през март, съобщава BBC. Ако ограничителните мерки са били предприети две седмици по-рано смъртните случаи са щели да бъдат с 83% по-малко, твърди проучването.
Данните от него предполагат, че 54 000 души по-малко са щели да загинат, ако градовете в САЩ са били затворени за свободно движение две седмици преди обявяването на карантината.
Президентът Тръмп отхвърли доклада на учените и го определи като политически акт, насочен срещу него.
Изследването, което все още не е било подложено на проверка, обхваща данни до 3 май, когато в САЩ са били регистрирани малко над 65 300 смъртни случаи, свързани с коронавирус. Към този момент в страната по данни на института Джон Хопкинс има повече от 93 400 смъртни случаи, свързани с коронавирус. Като обобщение, резултатите от изследването показват, че по-строги мерки, наложени по-рано, биха могли да окажат „драматично въздействие“. В него също се подчертава важността на по-ранното обявяване на мерките и доколко те са били строги.
BBC припомня, че президентът Тръмп призова гражданите да ограничат пътуванията на 16 март, пет дни след като Световната здравна организация обяви огнището на коронавирус за глобална пандемия. След това отделните щати започнаха да налагат ограничителни мерки по различно време, като щатите Калифорния и Ню Йорк въведоха блокади съответно на 19 март и 22 март. За сравнение - Грузия остана една от последните, която приложи такива мерки на 3 април.
Критиците на президента твърдят, че отделните щати са имали ограничена информация за степента на опасността от епидемията през февруари и началото на март. Президентът също понижи риска през този период. Въпреки твърдението на президента, че проучването е политическо нападка срещу него, констатациите пораждат въпроси и за действията на други политици, свързани с това дали и в кой момент те са изпълнили заповедите за въвеждането на домашна карантина.
Фактите и до този момент сочат, че Ню Йорк е бил и си остава епицентърът на епидемията в САЩ.
Попитан за коментар на данните от новите изследвания, губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо призна: "Ако тази страна знаеше повече и знаеше по-рано, бихме могли да спасим още много човешки животи".
Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...