Южнокорейското правителство засили натиска върху стачкуващите лекари, съобщи Агенция Ройтерс. Агенцията припомня, че в началото на седмицата хиляди лекари и стажант-лекари в Южна Корея излязоха на протест срещу решението на властите да увеличат драстично приема на студенти медици, с аргумента, че страната изпитва недостиг и трябва да се повиши готовността за справяне с бъдещи здравни кризи, подобни на епидемията COVID-19
Вчера здравното министерство издаде заповед, с която разпореди всички лекари от Сеул и региона да се върнат незабавно на работа. Днес заповедта за незабавно връщане на работа бе разширена и стана ясно, че тя важи за всички лекари от цялата страна.
Появи се и информация, че министърът на здравеопазването е подал жалба в полицията срещу поне 10 лекари от Сеул, които не са спазили заповедта и не са се върнали на работа.
Ескалацията в спора между лекарите и правителството идва в момент, в който южнокорейските власти се борят с нова вълна от COVID-19.
„За да защити живота и безопасността на гражданите в тежка криза на разпространение на коронавирус в цялата страна, правителството бе принудено да разшири действието на заповедта за задължително връщане на работа на стажант-лекари и лекари в цялата страна“, каза в специално изявление здравният министър на страната Пак Ньон-хо.
По последна информация стачкуват близо 16 000 стажант-лекари и лекари, подкрепени от техни колеги на частна практика, както и от преподаватели в медицинските учебни заведеиня.
„Категорично осъждаме правителството за подадената жалба, с която се настоява за повдигане на обвинения на лекари, които са отказали да изпълнят заповедта и да се явят на работа само за един ден“, заяви Чой Дае-зип, президент на Корейската медицинска асоциация, на пресконференция пред полицейското управление в Сеул.
Големите болници в страната вече съобщават за закъснения в работните графици, отлагане на амбулаторни прегледи и планови операции след началото на стачката. На места някои лекари доброволно са предоставили услугите си във временни центрове за тестване за COVID-19, за да помогнат при овладяването на епидемията.
Правителството на страната обяви, че затяга ограничителните мерки заради резкия скок на заразените и починалите от инфекцията. Засиленият режим ще бъде в сила поне още седмица, обяви премиерът на страната.
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Уважаеми колеги ,виждате как лекарите в Южна Корея защитават своите права.А къде сме ние българските лекари-с най.ниското заплащане в ЕС ,за сметка на това с управители на ЛЗ с възнаграждения от 1000000лв/годишно. Има ли съсловна организация? Има ли ръководство на БЛС,на което ,от нашия членски внос ,осигуряваме заплати от 5000-7000лв /месечно? Докога ще бъдем с робска психика? Не е ли време робите/или работливите пчелички/,които осигуряваме с висококвалифицирания си труд здравеопазването в РБългария ,да разкъсаме оковите си и да се преборим за едно по-достойно оценяване на нашия труд. Ако не го направим ,след 10 години,по тези земи ще се търсят със свещ лекари и мед.сестри. Или другият вариант за младите колеги е Терминал 1 и 2.Колеги.............