Учени от Нидерландия съобщиха за продължила изключително дълъг период инфекция с COVID при мъж, починал миналата година, съобщи БТА, позовавайки се на ДПА.
Възрастният пациент, който е имал отслабен имунитет поради предишни заболявания, е бил приет в болница в Амстердам през февруари 2022 г. с COVID. До смъртта си през октомври 2023 г. той непрекъснато е бил с положителен тест за вируса или общо 613 дни.
През това време многократно са били взимани проби от холандеца, за да бъде анализиран генетичния материал за коронавируса. Установени са общо над 50 мутации в сравнение с разпространения по това време вариант Омикрон, включително такива, които позволяват на вируса да избягва имунната защита. Само 21 дни след като мъжът е получил специално лекарство за COVID, вирусът е успял да развие признаци на резистентност към препарата, казват изследователите.
Пациентът е починал от усложнения от друго предишно заболяване. Доколкото е известно, той не е заразил никого с коронавирус.
Изследователите от Амстердамския университет планират да представят случая на конгреса на Европейското дружество за клинична микробиология и инфекциозни болести, който ще се състои в Барселона от 27 до 30 април.
Той е интересен за изследователите и поради факта, че коронавируса може да се промени значително при продължително боледувалите. Това крие риск от появата на варианти на вируса, които по-лесно могат да преодолеят имунната система на здравите хора.
Надзорният съвет на НЗОК прие изменението на Методиката и Механизма, гарантиращ предвидимос ...
Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Сдружение „Арт Будилник&ldquo ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...