Съществува опасение, че хипохлорхидрия, предизвикана от прилагане на инхибитори на протонната помпа (PPI), потенциално би могла да предразположи към тежък COVID-19, съобщава сайтът bioRxiv. Широко използваните лекарства при повишена киселинност поради заболявания на стомашно-чревния тракт може да се окажат рискови за протичането на коронавирусна инфекция, смятат специалисти.
Група изследователи са изследвали връзката между употребата на инхибитори на протонната помпа PPI при пациенти с COVID-19 в периода, предшестващ хоспитализацията, и клиничните резултати при тях след хоспитализацията.
Екипът съобщава, че 15,6% от хоспитализираните пациенти с COVID-19 са приемали PPI преди коронавирусната инфекция. Смъртността сред тях е била 2,3 пъти по-висока в сравнение с останалите болни, при тази група е бил налице и 2,5 пъти по-висок риск от механична вентилация.
Според изследователите тези резултати налагат допълнително проучване, за да се прецени дали индуцираната от PPI хипохлорхидрия е свързана с по-висок риск от нежелани симптоми от страна на гастроинтестиналния тракт и по-лоши резултати поради присъствието на АСЕ-2 в тези органи.
Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...
Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Това не е вярно.