Приехме решение за удължаване на извънредната епидемична обстановка до 15 юли. Това съобщи в началото на редовното правителствено заседание министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Пред премиера и министрите Ананиев обясни, че предложението се базира на задълбочен анализ за развитието на болестта.
След 9 юни има значително завишаване на носителите и болните от коронавирус. За периода 27 май - 9 юни среднодневният брой на инфектираните е 26 на ден, а от 10-и до 23-и юни нараства на 84 на ден, което означава 3,2 пъти увеличение на носителите на коронавируса.
„Разбира се през последния месец увеличихме броя на изследванията, като вече имаме 36 лаборатории. През първия период сме правили среднодневно по 1000 теста, а през втория – близо 2000 проби на ден. Среднодневното ниво на положителност на лабораторните изследвания след 26 май е било 2,43%, докато сега е 4,4%. Това показва, че имаме увеличаване на разпространението на коронавируса“. За съжаление има увеличение и на броя на заразените медицински специалисти – те са 371 души“, каза министър Ананиев.
Изводите сочат, че вирусът остава с неизвестен произход и с неизвестна инфекциозност, допълни още той. „Към момента няма налични данни за изграден ефективен постинфекциозен имунитет на индивидуално ниво. COVID-19 представлява сериозна опасност за общественото здраве поради възможността за източник на инфекция да служи не само болния човек, но и асимптомен вирусоносител. Все още няма специфична профилактика, ваксина или лечение“, каза министър Ананиев.
Той уточни, че няма да има утежняване на мерките, а остават тези, които са в момента.
„Смятам да подкрепя министър Ананиев. Проблемът е, че няма някой в света, който да ни каже кое е правилно. По някой път с яд слушам наши критици, които казват „проба – грешка“. Целият свят се движи в момента по този начин“, каза премиерът Бойко Борисов.
„Безспорно мерките, които въведохме, вършат резултат върху здравето на хората. Ние отворихме всичко, но призовавахме да се спазва дисциплина. Това даде възможност нашите футболисти да играят пред публика. И какво направи публиката? Струпа се на куп, без маски, затова сега налагаме тази рестрикция. Ако обаче така продължат, ще затворим стадионите, защото явно като направиш жест, той не се отчита. Отворихме дискотеките, видяхте какво правят там. Съжалявам – демокрацията е за дисциплинирани. За вътрешната дисциплина да спазваш определените правила“, заяви още Борисов.
„Колко доктори и професори казаха, че ще си скъсат дипломите пред мен, ако юли месец това не отмине като всеки грип. Само дето не отмина, а ни заля. Така че, Ананиев, виж там да почнат да си късат дипломите. Явно не разбират“, каза още премиерът.
Д-р Десислава Банкова е завършила медицина м МУ - Плевен. Има признати специалоности по в ...
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Що не я удължат до 15-ти септември?
Колкото повече тестове се правят, толкова повече ще е бройката на заразените. Нула заразени ще има на следващият ден след изборите. Около месец март-2021 г. А до тогава ще се напълнят още няколко спални със злато и пачки с евра.
Разбира се, че хората са виновни, кой друг? Ясно е, че извънредното положение ще продължи до изборите, за това стига театър, кажете си го направо.
Чакаме КПП-тата. Тогава автомобилите с кюлчетата със злато и милионите от спалнята на Борисов ще се пускат приоритетно.