Три лечебни заведения за болнична помощ са определени за изолиране и хоспитализиране на лица до 18 години със съмнение за COVID-19 - Специализирана болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров"-София, УМБАЛ „Св. Марина“-Варна и УМБАЛ-Бургас. Това става ясно от отговора на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутатите от БСП доц. Георги Йорданов и д-р Десислав Тасков защо инфекциозна болница в София не е определена за основна база за приемане на болни с клинични симптоми и вирусоносители на COVID-19.
В издадената от министъра заповед е указано, че при запълване па капацитета на Инфекциозна болница, пациентите с други инфекциозни болести ще бъдат насочвани към УМБАЛ „Св. Анна“-София“. При необходимост от реанимационни действия за лицата под 18 г. с COVID-19, които са хоспитализирани в Специализирана болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров“, те ще бъдат привеждани за лечение в УМБАЛСМ „Пирогов“, УМБАЛ „Александровска“ и УМБАЛ „Св. Анна“-София.
Потвърдените случаи на COVID 19, които подлежат на задължителна изолация и хоспитализация, се хоспитализират в лечебни заведения за болнична помощ на територията на Съответната област. По области са определени и лечебните заведения за активно лечение и съответните структури в тях, които да извършват лечение и наблюдение на пациенти с COVID 19 в неусложнено състояние, както и лечебните заведения за лечение и наблюдение на пациенти в състояние нуждаещо се от интензивни грижи, казва още министърът.
В Инфекциозна болница-София са предвидени 125 легла за лечение и наблюдение на пациенти с COVID 19.
„МЗ съдейства активно, посредством финансови и административно-логистични механизми за спешното въвеждане в експлоатация на основно ремонтираната централна сграда на болницата. Благодарение на предоставените през 2020 г. средства в размер на 221 800 лв. болницата е оборудвана с легла, в т. ч. и реанимационни, както и с необходимата й апаратура. Със съдействието на министерството бяха потърсени и намерени възможности за подпомагане на болницата с персонал, а именно - предоставен бе списък от специалисти, работещи в други лечебни заведения и доброволци, които при необходимост биха участвали в окомплектоване на допълнителните екипи за работа в СБАЛИПБ „Проф. Ив. Киров“, казва министър Ананиев.
Снимка: Надежда Ненова
Д-р Стамен Пишев е кардиолог, възпитаник на МУ - Варна. Д-р Диян Господинов също е кардиолог, ...
На 1 ноември ни напусна големият невролог и дългогодишен началник на Клиниката по неврология на У ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...