„Към момента Ивермектин е най-обещаващият препарат в борбата с COVID-19, възможно е да се появят и други. Хубавото при него е, че той е известен от много отдавна – още то 1975г. Има достатъчно опит с него. Разрешен е за употреба, има доказана безвредност при хората Възможно е да излязат и други". Това заяви в предаването „Здравей, България“ на Нова телевизия зам.-директорът на Центъра за паразитни и инфекциозни болести проф. Ива Христова.
Припомняме, на брифинг в МЗ вчера бе съобщено, че страната ни е на път да направи пробив с това лекарство, като до момента са набрани 30 пациента от 9 болници при спазване на всички регулаторни изисквания. По думите на директора на ИАЛ Богдан Кирилов България е първата държава в ЕС, която стартира такова клинично изпитване, малко след нас са започнали Испания, Бразилия и САЩ. Според Кирилов до края на месеца ще има клинични резултати от изследваната група.
По думите на проф. Христова е доказано, че Ивермектин блокира навлизането на вирусната РНК в ядрото на засегнатата клетка, където това РНК се размножава.
„Много усилия се хвърлят в изпитването на различни препарати. Това е поредният фокус на нашия интерес и поредната обещаваща молекула. Трябва обаче да се изчака и клинична ефективност", каза проф. Христова и подчерта още един положителен факт - в България има компания, която е готова да го произвежда и да насити пазара.
Тя обясни, че никой не може да каже с категоричност кога ще се избавим от коронавируса. „При всички случаи обаче още години ще живеем с него”, прогнозира проф. Христова.
По думите й над 7 са вече генетичните линии, т.е. основните разклонения, които циркулират в света. Има мутация в повърхностния протеин, която благоприятства разпространението на вируса, но това е нормално във вирусната еволюция”, посочи още тя.
По повод на големия брой заразени около баловете и футболните мачове през последните дни, проф. Христова коментира:
„Възможно е някой човек да зарази други. Но покрай единия заразен започва изследване на всички контактни. Възможно е даден човек да е бил заразен и това да е станало ясно по време на това изследване”.
„От медицинска гледна точка, карантината би облекчила положението. От икономическа обаче това не е така. Призивът е да се пазим и да пазим близките си", допълни още тя. По думите й събиранията на закрито трябва да се ограничат.
През сухите месеци ще има спад в броя на заразените, но през ноември и декември те могат да достигнат и до 250 на ден, прогнозира специалистът.
Окончателно приемане на промени в Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на ...
Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Наистина 30 души за 30 дни няма да установяват ефективността и безопасността на препарата. Необходими са много повече време и болни от КОВИД, които в България няма.
Христова, стига глупости, Богдан Кирилов беше точен: Дозирани са 30 пациенти, данните ще бъдат анализирани през Август. Това е само proof of concept. В България има макар и малък брой хора, които разбирт тази материя и знаят, че говориш глупости.
Dalaver-mektin,PSEVDOPROFESORE !