"Има достатъчно натрупан опит при лечението с плазма на други инфекциозни заболявания с причинители като вируса Ебола, H1N1 – вируса, причиняващ т .нар. “свински грип“, MERS-CoV, пневмония след инфекция с H5N1 – вируса, причиняващ т. нар. “птичи грип“. Това заяви пред Zdrave.net водещият наш хематолог проф. Милчо Минчев в отговор на въпрос за възможностите на този терапевтичен подход при COVID-19.
По думите му в България хиперимунна плазма, получена след имунизация на здрави дарители, се е използвала успешно още през 80-те години на миналия век за лечение на сепсис, причинен от стафилококи или грам-отрицателни бактерии.
Припомняме, през миналата седмица двама пациенти с тежко протичащ COVID-19 бяха подложени на такова лечение. Според председателя на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски състоянието им е много добро. По информация на щаба предстои още един пациент в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ да бъде лекуван по този метод.
Проф. Минчев поясни, че процесът за получаване на плазма за терапевтични цели не е сложен технологично, а страната ни е напълно подготвена организационно за въвеждането на този подход.
Пълния текст на интервюто с проф. Минчев очаквайте по-късно днес.
Д-р Десислава Банкова е завършила медицина м МУ - Плевен. Има признати специалоности по в ...
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/