Националната информационна система за коронавируса изключва възможността, когато един пациент има 4-5 положителни проби, което в хода на лечението е честа практика, да бъде регистриран като нов случай. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев на брифинг днес в МЗ.
Той беше категоричен, че ако се прави PCR тест с правилно взет материал в лаборатория, която работи стандартизирано и той е положителен, значи човекът 100% носи вируса в себе си и може да заразява.
„Не е възможно да нямаш вирус, а да имаш останала РНК от вируса. В рамките на часове, ако вирусът не се размножава в човешкия организъм, РНК-то изчезва. На въпроса „ако днес съм положителен, а утре отрицателен, кое е верното?“, вярното е, че си положителен. Отрицателният резултат може да се дължи на недобре взет материал, от лошо съхраняване на материала, както и ако е взет без съгласието на пациента. Затова имаш ли положителен тест, значи си положителен. Пет резултата да имаш в посочени от теб лаборатории, нямат значение. Има само една Национална референтна лаборатория, където се пращат всички резултати, за които има съмнение“, каза още проф. Кантарджиев.
Той подчерта, че има европейски изисквания как се регистрират новите случаи на всяко опасно заразно заболяване. „МЗ има наредба, която включва около 70 заразни болести с епидемичен потенциал като марсилската треска, морбилито, антракс, включително изчезнали заболявания, а сега вече и COVID. За да бъде регистриран случай на такъв болен, са нужни две съобщения. Едното е от лекуващ лекар или лекар-епидемиолог, а второто е положителен резултат от PCR тест. Тези изисквания не са от сега, а поне от 15 години и касаят всички болести в Наредбата“, уточни проф. Кантарджиев.
С пълно мнозинство на извънредно заседание, приключило преди минути, общинските съветници в Санда ...
Предстои да бъде повдигнато обвинение на 41-годишния мъж от Камено, който ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Тези неуки хора, изравниха Ковид 19 - до ООИ - като Ебола, Чума и други. Време е да слязат на земята и да спрат да се правят на спасители на нацията. Все повече слушаме как се манипулират изследвания има и налични примери затова. Целите на упражнението извънредна епидемична постановка е друга.
това не е към опасните заболявания, слез на земята. Не го бъркай с Ебола, освен ако не целиш манипулация.
При 20% болнична смъртност ич не е опасно
Философ ти ли изчисли смъртността? Как разбра, кой от какво е починал без аутопсия?
всеки "закачен" за апарат умира, лични наблюдения, от всякакви болести. Защо не говорихте за "болнична смъртност" при грип, през миналите години? Демагози.