„Чистите цифри не са толкова важни, по-важното е какво е съотношението между направените проби и положителните проби. Обикновено установяваме, че варира между 4 и 6 процента положителните проби от всички направени. Т.е. ако имаме 1000 направени, обикновено има 50 положителни, ако са 2000 ще имаме 100, ако направим 10 000 съответно бройката ще бъде много по-висока. Но, този процент е важен, защото показва каква група от хората, които са преминали на изследване всъщност са носители на този вирус, и ако тази бройка започне да расте значително, то това би било обезпокоително“. Това каза зам.-председателят на БЛС проф. Николай Габровски.
Той подчерта, че засега се приема, че този процент е приемлив и не води до натоварване системата на здравеопазване. „Преди 10-15 дни имаше едно покачване, неговите стойности бяха над 7-8 процента, което беше много обезпокоителен знак, защото може би говореше за едно започващо по-широко разпространение на инфекцията. За радост обаче всичко се върна в рамките на тези 4-6 процента“, каза проф. Габровски.
По думите му ситуацията сега е овладяна, защото вече има протоколи за действие, които са пределно ясни и има обезпеченост, която е със защитни средства и всичко необходимо за обгрижване на пациенти с тази инфекция. „Съвсем не последно бих казал, че хората психологически - персоналът, лекари, специалисти по здравни грижи, всички свикнаха много повече с тази инфекция. Тя не представлява нещо стресиращо, знае се как да се действа, какво да се прави и с един бих казал много професионален и спокоен начин се подхожда към пациенти, когато има нещо подобно“, допълни проф. Габровски.
По думите му чрез повечето тестове на практика по-скоро се добива по-ясна картина какво е случва и така може да бъде намалено разпространението на инфекцията, когато е установен положителен пациент. „За болестта продължаваме за съжаление да знаем общо взето малко. Ето, например само допреди няколко седмици или месеци световната научна общност се надяваше летните месеци да доведат до редуциране болните случаи до естествени причини, тъй както въздушните капковите инфекции не са толкова типични за летния сезон, но ръстът на заболяването е нагоре. Така че, явно трябва да се разделим с този оптимистичен сценарий. Ние все още не знаем дали има имунитет и колко е траен. Знаете колко много лекарства бяха съобщени като потенциално лечебни, за съжаление почти никое от тях не се доказа. Тоест, неизвестните все още са твърде много, поради което ни, макар и много по-спокойни, макар и много по-подготвени трябва да бъдем внимателни“, каза още проф. Габровски.
Той коментира и все по-честите оплаквания от пациенти за забавени резултати от тестовето. „Знам, че понякога на хората, които особено притеснени, забързани, искат веднага да се реши техния проблем, но това невинаги е възможно. Призивът ми е за разум и за търпение. Търпението понякога при тези пациенти няма никаква разлика от ден или два дали ще получат своя резултат на мига или на другия ден. В повечето случаи има изградени защитни механизми, ако някой пациент се влоши веднага може да постъпи в болница, тука няма никаква пречка. Тази система работи и мисля, че се подобрява. Естествено със сигурност има начин да се оптимизира допълнително, постоянно се работи върху това. Това е динамичен процес, повярвайте ми, всички тези наредби и правила, които от седмица на седмица се сменят, те са в отговор на една променяща се ситуация и в желание нещата да се случат по-добре“, каза проф. Николай Габровски.
По отношение на ваксината срещу COVID-19, която учени в университета в Оксфорд вече тестват върху хора, проф. Габровски заяви, че е „лъч надежда“, но не бива да се прибързва с огромния оптимизъм.
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
един положителен коментар да няма под тази статия?
Балтов, Габровски - фани единия, удари другия. Само бай Милан алкохолика още не се е изказал.
И как по-точно ги сметна тези 4-6%?
А може ли УС на БЛС да си подаде оставката? Бива безсмислено присъствие, ама този слугинаж е вече обиден. Правилно е БЛС да организира професионална дискусия по всички аспекти на корона вирусната криза. Този УС няма авторитет и капацитет за подобно действие.
А нещо за лечение на срамни въшки?
Щом ортопед и неврохирург взеха да разбрат от вирусни заболявания, аз да взема да обяснявам ортопедични и неврохирургични операции, а? Б.хти кариеристите, не се налапаха...
Почна да обикаля телевизиите отново :) с Балтов
И този е войник с маршалски (пардон министерски жезъл) в раницата. Готов министър, само чака покана...
Татовото, скоро няма да има и държава! Вземай другия ибрик и се обрежи за по-сигур и! Вазелин все още има, не е дефицитен!