Ако може да се говори за подценяване на ситуацията с коронавируса, това е моментът след 15 юни, когато на всички ни се искаше това нещо вече да е свършило, да отминава и затова така бързо се разхлабиха мерките. Виждаме, че това не е така и аз съм потърпевш от това разхлабване и отпускане на хората. За съжаление, вирусът все още върлува, има много пациенти. Това каза директорът на УМБЛАСМ „Пирогов“ проф. Асен Балтов пред БНТ.
По думите му с днешна дата 29 са приетите в лечебното заведение пациенти с COVID-19. Досега в най-големия пик са били 52-ма. „Бавно, но славно вървим отново към тези цифри. Състоянието на пациентите е средно тежко и тежко, на няколко от пациентите се подава кислород, но няма интубирани“, каза проф. Балтов.
„По мои изчисления, без да са ангажиращи, ако постъпват 100 души дневно в болниците в страната, това би било много тежко за системата на здравеопазването. Над 300 ако са случаите на ден, ще се увеличат сериозно и случаите на хоспитализираните, тъй като от новорегистрираните случаи около 20% постъпват в болница заради нуждата от лекарски грижи“, допълни той.
По думите му почти е стигнато до консенсус за увеличаване на цената на клиничната пътека, по която се лекува COVID. „Очаква се да се увеличи двойно като цена. Ако досега е била малко над 600 лв., сега да стане 1200 лв. Това обаче е въпрос на преговори между НЗОК, БЛС и МЗ. Надявам се, че това ще се финализира до края на юли, така че от следващото шестмесечие да имаме нормална цена на тази пътека. Видя се, че тя е недофинансирана, защото обикновено лечението на пневмонията протича за 7-10 дена, докато лечението на COVID-пациенти трае между 14 и 21 дни, особено когато трябва да се чака първи отрицателен PCR тест“, каза проф. Балтов.
Той подчерта, че ако се продължи с увеличаването на заразените, най-вероятно ще трябва да се затворят отново нощните заведения.
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
С новата цена ще е нормално и частните болници да се включат в успокояване на обстановката.
И неосигурените да си плащат лечението
Само един въпрос? Може ли да посочите страна в Европейския съюз освен България, която да използва така наречените клинични пътеки като модел на финансиране?! Няма, защото още в периода 200-2006 година според 6 обстойни проучвания от Австралия до Австрия е установено, че моделът на клиничните пътеки е неприложим в съвременната клинична практика! И какво правят българските управници и Ръководството на Лекарския съюз?! Ми требят народа, за да се създаде нова държава на територията след 50 години, това може в един момент и Херо Мустафа да го признае, но тогава българите ше са вече малцинство по тези земи!
Очаквайте бум на хоспитализирани с COVID 19
Няма да има бум, защото са неосигурени.