Общо около 45,5 млн. лв. е сумата, изразходвана от МЗ за борба с COVID-19 за полугодието. Средствата са от бюджета на ведомството, от дарения и по линия на европрограми, сочат данните от справка на МЗ. Най-голям дял от средствата се пада на оперативните програми "Региони в растеж" и "Развитие на човешките ресурси", като общият разход по двете възлиза на 36,1 млн. лв. Средствата от бюджета на МЗ са в малко над 8 млн. лв., а тези от дарения - малко над 600 хил. лв.
Близо 8,8 млн. лв. от бюджета си е изразходвало Министерството на здравеопазването за предотвратяване и лечение на COVID-19 до средата на 2020 г. 606 хил. лв. от тях са от постъпили дарения, отчитат от ведомството.
Най-голям дял от всички средства се пада на перото за издръжка, където общата сума възлиза на над 6,8 млн. лв. Основният разход в това перо се пада на Регионалните здравни инспекции, които във връзка с COVID-19 са получили от ведомството 3,1 млн. лв. (46,2% от общия дял), следвани от разходите за Централното управление на МЗ, които възлизат на близо 1,5 млн. лв. (21,83%).
За придобиване на нефинансови активи до средата на годината ведомството е изразходвало 650,6 хил. лв., като близо 26,5 хил. лв. от тях са от дарения. Разходите са отчетени предимно в РЗИ, а средствата са използвани за купуване на термокамери, системи за дезинфекция и друга апаратура, свързана с мерките за предотвратяване разпространението на COVID-19 и лечението му, отчитат от МЗ.
Разходите на МЗ за персонал за полугодието са в размер на близо 895 хил. лв. И тук най-големият относителен дял се пада на разходите за персонал на РЗИ, които възлизат на 822 хил. лв. Това включва средства за извънреден труд, осигуряване на дежурства в празнични дни и положен нощен труд, уточняват от ведомството.
За субсидии, свързани с COVID-19, министерството е изразходвало 410 хил. лв. Средствата са предоставени на лечебни заведения, като от тях 136 хил. лв. са с изрична воля на дарител от специалната дарителска сметка, открита за подпомагане финансирането и на дейности и мерки срещу разпространението и за лечението на заболяването.
По отношение на средствата по европрограми Министерството на здравеопазването отчита общ разход в размер на 36,1 млн. лв.
От оперативна програма „Региони в растеж“ по проект за борба с COVID-19 са изразходвани 15,3 млн. лв. За плащане на респиратори и машини за екстракция на нуклеинова киселина ExiPrer16DX са отишли 4,1 млн. лв., за лекарства – малко над 876 хил. лв., за предпазни средства, включващи маски, облекла, очила и др., са изплатени почти 10 млн. лв.
Останалата сума по програмата е била за вносни мита, ДДС и транспортни разходи.
Разходите по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ пък възлизат общо на 20,7 млн. лв.
Най-много средства от тях са отишли за субсидии на болници – 13,6 млн. лв. Средствата са предоставени на болници за изплащане на допълнителни възнаграждения с цел мотивация на персонала, обслужващ заболелите пациенти, предвид спецификата на болестта, високата ѝ заразност и необходимостта от ограничаване на болните и контактните лица, отбелязват от МЗ.
За персонал са платени близо 7 млн. лв. от тях, като те са отпуснати за медицински и немедицински лица, заети пряко с борбата и превенцията на разпространението на COVID-19 – в Центрове за спешна помощ, Националния център за заразни и паразитни болести, както и регионални здравни инспекции. За доставка на маски пък са изплатени близо 121,4 хил. лв.
Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...
Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...