Остра престрелка между Министерство на здравеопазването и общопрактикуващите лекари. ОПЛ-тата са обидени от писмо на министър Ананиев, изпратено до НЗОК и БЛС. В него от министерството пишат: че „е крайно належащо личните лекари отговорно да погледнат и да изпълнят своите задължения….като активно проследяват болни и контактни лица от пациентските си листи, извършват пробонабиране при лица с оплаквания. Причина за това е множество сигнали от граждани, постъпили в МЗ, за откази на лични лекари да провеждат прегледи и консултации, да изследват пациенти или контактни, като със своето нежелание и бездействие допълнително натоварват регионалните здравни инспекции или болничните заведения.
Според личните лекари обаче това е обида към най-голямата професионална група на лекари. В ответно писмо до МЗ, НЗОК и БЛС, те настояват да им бъде предоставен точния брой на това множество от сигнали, както и имената на лекарите, които считате за „безотговорни“. „Ние като професионална организация чрез нашите регионални структури, каквито имаме във всяка една област, се ангажираме да проверим и изясним всеки един случай и да убедим колегите, ако наистина установим такива, да коригират поведението си”, пишат в писмото си ОПЛ-тата.
Според тях именно заповед на министъра забранява да осъществяват тази дейност, за която са критикувани. „В писмото си обвинявате ОПЛ и търсите съдействие, защото не изпълняват дейности, които Вие с ваши заповеди категорично сте ни забранили, а именно - преглед и оценка на здравословното състояние на съмнителни за COVID-19 пациенти, както и пробонабирането. В разписаните от Вас алгоритми, при подобни оплаквания ние даваме телефонна консултация и т.н. За пробонабирането е излишен коментара, но то също не ни е вменявано, дори напротив”.
В писмото си общопрактикуващите лекари заявяват, че отношението към тях не е като към лекари от „първа линия”. Те пишат, че въпреки, че се стараят да осъществяват телефонна консултация на пациенти с оплаквания, съмнителни за COVID-19, няма как да избегнат срещата с част от такива пациенти, които директно идват в кабинетите ни. „В тази ситуация, редно е да отговорите, коя е по-рисковата ситуация: лекарят да знае с какво се среща (доказано болни от COVID-19) и е обезпечен с необходимите ЛПС или да не знае с какво се среща и все някой, въпреки ограниченията, може да се окаже болен или контактен, на фона на липсата на обезпечаване с всички необходими ЛПС?”
В заключение от сдружението изразяват категорично несъгласие с писмото на МЗ и настояват за официалното му оттегляне.
Със съдържанието на писмото на министъра можете да се запознаете тук.
Цялото писмо на ОПЛ-тата можете да видите тук.
Още 9 кръводарители подкрепиха от началото на тази седмица благотворителната акция по кръводарява ...
Ракът на белия дроб засяга 17% от мъжете и 6% от жени ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Браво Любо ! Размажи го тоя дъртия изкуфял нищоправец !
Тъпи журналя,Тъпи журналя,Тъпи журналя,,,,,,,,,,,,,,Тъпи журналя Тъпи журналя,Тъпи журналя,Тъпи журналя,,,,,,,,,,,,,,Тъпи журналя Тъпи журналя,Тъпи журналя,Тъпи журналя,,,,,,,,,,,,,,Тъпи журналя Тъпи журналя,Тъпи журналя,Тъпи журналя,,,,,,,,,,,,,,Тъпи журналя и т.н. Позор за вас!!!
Браво! Адмирации!