Препоръчваме, а не задължаваме да се носят маски. Те трябва да се ползват на закрито. Единствено задължително остава да се носят маски само в градския транспорт. Часовият диапазон за пазаруване най-вероятно ще отпадне, защото хората се научиха да спазват дистанция. Това каза министърът на здравеопазването на брифинг, на който беше уточнено какво ще се случва в следващите 15 дни от удължаването на извънредната обстановка.
Разширява се броя на публиката, която може да влиза в закрити помещения за спектакли и събития. На закрити места допустимият запълнен капацитет няма да 30%, а 50% или през седалка, допълни още Ананиев.
Министърът подчерта, че ще продължат да се наблюдават домовете за възрастни хора, както и в болниците, тъй като заразените медици вече са 302-ма.
„Не трябва да се създава впечатление, че се връщат някакви използвани до този момент мерки, но ще следим внимателно процесите и ако се налага ще се върнат някои от тях“, каза Ананиев.
„Генералната ни политика от тук нататък е да държим под контрол разпространението на вируса без да пречим на нормалния социален живот“, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Има нещо много странно в начина на разпространение на вируса – в малки колективи, за много време не заразява никого, а в по-големи групи – за нула време един човек заразява 50. Не знаем на какво се дължи това“, каза още той.
Припомняме, че на днешното си заседание правителството взе решение да удължи извънредната епидемична обстановка до 30 юни. "Чрез прилагане на временни противоепидемични мерки, вкл. и карантина на влизащи в страната лица, ще помогне да се забави и ограничи разпространението на епидемията от COVID-19, да се създаде устойчивост на прилагането на основните мерки, да се подобри готовността на здравната и социалната система за реакция при последваща вълна и да се създаде възможност за промяна в обхвата и съдържанието на мерките при поява на нови научни данни за причинителя, пътищата на предаване, начините за предпазване и лечението", съобщиха от правителствения пресцентър.
Д-р Георги Василев завършва медицина в МУ – София през 2016 г. Започва кариерата си в Л ...
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Тъпанар !
Аман от некадърност !
В здравните заведения в извънболничната помощ -посещенията при личните лекари и при тесни специалисти., населението ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЩЕ ВЛИЗА С РЕСПИРАТОРНИ МАСКИ, независимо какво този дърт счетоводител не е предвидил. И само със записан час. Кабинет на лекар пред който са се струпали пациенти без час и без организация следва тогава да бъде сезиран БЛС за налагане на санкции на такива лекари погазващи всякакви правила известни в нормалните западни държави.