Затоплянето на времето е фактор, който ще допринесе за намаляване силата на коронавируса. Не трябва обаче да разчитаме само на топлото време в борбата с инфекцията. Това заяви пред bTV водещият наш специалист по епидемиология и инфекциозни болести проф. Ива Христова, зам.-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
„Повишението на температурите ще намали преживяемостта на вируса в пръските, с които се разпространява от болен човек към здрав – т.е. пръските при говор, кихане и кашляне, тъй като вируса е по-стабилен на по-хладно и по-влажно, съответно на по-топло и сухо време по-бързо, всъщност, ще изсъхнат пръските и той ще загуби жизнеността си.
Вирусът обаче попада в организма, ако сме докосвали заразени повърхности и след това пипнем очите, устата или носа си“, каза проф. Христова. По думите й това е причината да не разчитаме единствено на топлото време в борбата с инфекцията.
„Надеждите ни, че ще може да се стигне до нула брой случаи през лятото се изпаряват. Тук е въпросът глобално да може да се изкорени вируса, което ще бъде трудно, по-скоро невъзможно“, категорична бе тя.
Проф. Христова смяна, че все още бъдещето на тази коронавирусна инфекция е уравнение с много неизвестни. Важно е да се разбере и през какви мутации ще мине вирусът, какви мерки ще бъдат взети срещу него и как ще се изпълняват, какъв имунитет ще изградят хората. „Температурата навън е само част от уравнението“, каза специалистката. .
Подобно мнение изрази и друг водещ наш експерт – проф. Радостина Александрова от Института по микробиология към БАН.
„Може да очакваме, че топлото и влажно време ще ни помогне в борбата с коронавируса, но не бива да разчитаме само на него. Факт е, че в Иран и Австралия казват, че вируса се разпространява независимо от топлото и влажно време. Други пък напомнят, че в Индия може би точно заради горещото и влажно време заболеваемостта не е толкова голяма, колкото се е очаквало“, каза тя.
Проф. Александрова припомни, че епидемията SARS възниква в Китай през зимата на 2002 г. и приключва в топлите месеци на 2003 г. 10 години по-късно, в Саудитска Арабия при топло и сухо време избухва епидемията MERS, също коронавирусна инфекция, и до днес там се регистрират случаи на заразата сред хора, което също трябва да се вземе предвид.
Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...
Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
И на есен с песен...