Втора вълна на епидемията от COVID-19 е неизбежна. Това заяви еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакиду на пресконференция в Брюксел с участието на зам.-председателя на Европейската комисия Маргаритис Схинас, съобщи пресслужбата на на ЕК.
По думите на Схинас е много важно при следваща карантина да се подходи по-умно
На срещата с медиите двамата представиха мерките, които ЕК смята да предприеме за овладяване на епидемията. „Националните противоепидемични мерки трябва да бъдат съобразени с особеностите на населението, включително културологични, за да има обществено доверие“, отбеляза Схинас. „Това не е най-светлият час за общността“, каза той по повод липсата на приложение на досегашните препоръки на комисията.
„Първоначално правителствата в ЕС действаха под натиска на невиждана криза. По-късно те осъзнаха взаимосвързаността, нуждата единният пазар да снабдява хранителните вериги, сезонните работници да могат да пътуват, държавите заедно да купуват лекарства и предпазни средства. Всяка година сезонният грип създава натиск над европейските здравни системи, затова призоваваме държавите в ЕС да обмислят действия това да се предотврати, например с повишен достъп до ваксини, с по-ранно начало на кампаниите за ваксиниране и с разширяване на обхваната на тези кампании, с обществени поръчки за снабдяване с лекарствени продукти. Скоро се очакват насоките за това от Европейската агенция за предотвратяване и надзор на заболяванията“, посочи още Схинас.
„Няма държава от ЕС, където епидемията да е изчезнала“, категорична бе Стела Кириакиду. Тя поясни, че още води преговори с компанията - производител на лекарството ремдезивир, което вече е доставено в ЕС, а новите доставки, които се договарят сега, ще бъдат разпределени между европейските държави според нуждите им.
Тези дни ЕК представи и препоръки към държавите-членки на общността, в които се поставя акцент върху необходимостта от разширяване обхвата на тестването, засилено проследяване на контактите на заразените и на надзора от страна на здравните власти за откриване на клъстерите и ограничаване на разпространението на заразата.
Комисията препоръчва също така вземането на мерки за укрепване на съвместимостта на мобилните приложения за проследяване на заразените и ранно предупреждаване между държавите в ЕС. Сред мерките, които ЕК намира за удачни, е навременното осигуряване на достатъчно предпазни средства за медици и граждани, укрепване на спешните структури и гарантиране на психосоциална подкрепа за уязвимите социални групи. Препоръчва се и поддържането на бърз достъп до медицински услуги по повод коронавирусната инфекция, без обаче да се пренебрегват други области на здравеопазването.
204 чужденци от общо 41 държави са преминали през Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик пр ...
Правителството осигури възможност възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания в Сев ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Щом подкрепяш правителството, значи си заблуден и то много! Нали не искаш да си в групата на платените роми, на администрацията и единица подкрепящи ГЕРБ! Я бързо да се поправиш :)
Измамниците от ЕС - се изказват, подучени от СЗО!
Поръчкова статия в подкрепа на правителството!
И аз подкрепям правителството !