Европейската комисия приключи проучвателните разговори с дружеството BioNTech-Pfizer за закупуване на потенциална ваксина срещу COVID-19, информираха от там.
BioNTech-Pfizer е шестото дружество, с което Комисията приключи разговори, след като вече проведе такива обсъждания със Sanofi-GSK на 31 юли, Johnson & Johnson на 13 август, CureVac на 18 август и Moderna на 24 август. Първият договор, подписан с AstraZeneca, влезе в сила на 27 август.
Предвиденият договор с BioNTech-Pfizer ще даде възможност на всички държави, членки на ЕС, да закупят ваксината. Те могат също така да направят дарения на държавите с по-ниски и средни доходи или да пренасочат ваксини към европейски държави. Предвижда се Комисията да разполага с установена договорна рамка за първоначалното закупуване от името на всички държави — членки на ЕС, на 200 милиона дози (с възможност за закупуване на допълнителни до 100 милиона дози), които да бъдат доставени след доказването на безопасността и ефективността на дадена ваксина срещу COVID-19.
Целта на приключилите днес проучвателни разговори е да се постигне предварително споразумение за закупуване, което да се финансира по линия на Инструмента за спешна подкрепа. Средствата по този механизъм са предвидени за създаването на портфейл от потенциални ваксини с различни профили и произвеждани от различни дружества.
Окончателно приемане на промени в Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на ...
Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...