"Нуждаем се от работещ алгоритъм по отношение на пациентите в доболничната помощ, но заплащането на тестовете за коронавирус категорично не трябва да тежи отново на тях". Това заяви в ефира на „Здравей, България” по Нова телевизия общопрактикуващият лекар и член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Гергана Николова.
Тя бе категорична, че трябва да се определи начинът на заплащане на тези тестове при хората, които отиват при личните си лекари със симптоми на COVID-19. Според д-р Николова е добре да се изготви и точен списък със симптоми, при които пациентът задължително трябва да се изследва за коронавирус, а лекарят трябва да може да избере и какъв тест да се направи на болния.
„Не е задължително той при всички случаи да бъде PCR”, каза д-р Николова.
Тя поясни, че в БЛС е постигнато единодушие относно необходимостта от тестване при постъпването на болнично лечение, за да не се превръщат лечебните заведения в инкубатор на заразата. „Очаква се да се покачат цените на клиничните пътеки за лечение на коронавирус”, съобщи още медикът. В същото време обаче от Лекарския съюз не смятат, че е наложително болните да остават хоспитализирани до получаването на един или два отрицателни резултата. При подобрение тези пациенти могат да бъдат изписани и оставени на домашно лечение под наблюдението на личния лекар, за да не се задържат излишно легла, които са необходими за други болни.
Д-р Никоова изрази мнение, че разхлабването на мерките е било необходимо, тъй като по време на изолацията много хора развили депресии и панически разстройства, а при някои от хронично болните се стигнало до тежки усложнения, занемарена е била плановата профилактика - имунизации при деца, изследвания при рискови групи.
Тя припомни, че навсякъде, където напоследък са се появили огнища, това е било след големи семейни тържества и други събирания, а трите Д-та трябва да се спазват безусловно. В същото време д-р Николова призова хората да се въздържат от самолечение и да не прибягват да използването на лекарства, за които са чули, че имат ефект върху инфекцията.
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде ...
Доц. Силви Кирилов ще е министър на здравеопазването в редовното правителство на Росен Желязков. ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
БЛС са 30000 лекари. Скоро не се е случвал представителен форум, на който БЛС да е решавал нещо. УС не е БЛС. Позицията за задължително изследване при постъпване в болница е дискриминационно. То не прави чест на предложилите го лекари. Предпазването от заразяване се осъществява по друг начин. Просто медицинският персонал трябва да работи с предпазни средства и с мисъл за възможността да се зарази при небрежност.
30 000 друг път.Реалният брой е наполовина.Ганьо като има пари да пие и плюска ще се бръкне и за тестове.
Заплащане на текущите ремонти на енергоразпределителните дружества НЕ ТРЯБВА ДА МЕ НАТОВАРВАТ като потребител! Заплащане на текущите ремонти на ВиК дружествата НЕ ТРЯБВА ДА МЕ НАТОВАРВАТ като потребител! Заплащане на текущите ремонти на рафинерията ЛУКОЙЛ НЕ ТРЯБВА ДА МЕ НАТОВАРВАТ като потребител! И още, и още...мога да продължа списъка до безкрай, в този дух!
Стига с тази демагогия!Вижте опашката за Гърция-все "сиромаси"......
Това интервю ми хареса! Имам някой забележки , но като цяло съм съгласен. Интересно ми е обаче само двама ли са представителите на ОПЛ в България- д-р Николова и д-р Брънзалов ли? А други представители няма ли? На тях защо не се дава трибуна?
Zashtoto drugite sa tapi kato galoshi.Samo tapak moje da skluchi dogovor s kasa -ubiec i da e ET.Dokazan fakt.