Националната здравноосигурителна каса все още не заплаща PCR тестовете за коронавирус, а в страната вече се правят с хиляди. Това каза в Сутрешния блок на БНТ председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. По думите му на ден у нас се правят 2500-3000 теста, а според отчетите за май здравната каса е платила едва 330 теста - за целия месец, за цялата страна.
"В момента задаваме тези въпроси на НЗОК и ние от Лекарския съюз се питаме: Ако не ги е заплатила Здравната каса, кой ги е платил? Или лечебните заведения и лабораториите са се бръкнали за тяхна сметка, или пациентите. Да контролираш епидемия като оставяш лечебните заведения за своя сметка да тестват пациенти, или самите пациенти да си плащат, поради това, че са притеснени за здравето си, да се тестват, не е коректно", каза председателят на БЛС и допълни, че тази ситуация е факт при разчетени 2400 теста на ден от страна на НЗОК, но не се знае кой ги поема. В същото време, припомни той, бяха предвидени по 60 лв. за тест на всеки пациент, одобрен от РЗИ, но сега не е ясно какво се случва.
Според д-р Маджаров тази тема е продължена с другата, а именно как си купуват болниците скъпи предпазни средства, как си купуват дезинфектанти, поставя много въпроси, затова самото твърдение: „Видите ли ние плащаме за дейност на болниците“, не е много коректно, защото тази дейност не се извършва на поляна - нито прегледът, нито операцията. Защитата на работещите в системата е абсолютно важна и необходима, допълни той. Д-р Маджаров обърна внимание на упрека, че според някои частните болници не поемали ангажименти по отношение на пациенти с CIOVID-19 и го определи като несъстоятелен, защото те са се включили на практика още от самото начало.
„В момента тихо и полека болниците вървят надолу във финансовото си състояние, на фона на това, че виждаме, че няма рискове от дефицит в НЗОК, а и събираемостта от здравни вноски върви добре", посочи д-р Маджаров.
Според председателя на БЛС фактът, че не е било посочено ясно още в началото какво означава „медици работещи на първа линия“ е довело до напрежение сред медицинските специалисти за заплащането на посочените 1000 лв.
"Дойде времето, в което ние сами трябва да се пазим, да решаваме как да пазим здравето си, защото има вече достатъчно информация. Всеки, който има поне малко усещане за грижа към себе си и своето семейство - възрастни роднини, трябва да спазват правила", настоя шефът на Лекарския съюз.
По думите му в разгара на летния сезон здравната система по родното ни Черноморие по принцип е поставена под напрежение, независимо дали има COVID-19, или не и това е така, защото здравната инфраструктура е изградена и планирана така ,че да задоволява потребностите на постоянно живеещото население.
Той бе категоричен, че не са необходими оставки на когото и да било, защото това няма да доведе до промяна. В този смисъл д-р Маджаров призова всеки, който има да предложи нещо рационално, да го предложи, за да се стигне до резултат, а не да иска оставки.
Според него най-важно е до края на годината да се мисли не сама за пари, а за добра и пълноценна защита на медиците.
С пълно мнозинство на извънредно заседание, приключило преди минути, общинските съветници в Санда ...
Предстои да бъде повдигнато обвинение на 41-годишния мъж от Камено, който ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...