Притокът на пациенти в лечебните заведения е намалял драстично. Плановият прием е забранен със заповед на министъра. Остава болниците да разчитат на спешния прием, който в статистически граници, е много по-малък, отколкото плановите пациенти. От началото на кризата основният въпрос, който стоеше преди лекарите и всички ръководители на лечебни заведения, беше ще могат ли да се изплащат заплати. Само преди два дни почти никой не вярваше, че може да се заплати нещо без да има извършена дейност. Сега това е факт, каза председателят на БЛС д-р Ивано Маджаров пред bTV.
По повод решението на правителството и НЗОК да бъдат изплатени авансово 85% от очакваните приходи на всички лечебни заведения, д-р Маджаров каза, че това е станало след упорито убеждаване от страна на БЛС, че моментът на кризата не е времето, в което трябва да се броят болните, а трябва да бъде заплатено на ДКЦ-тата, на общопрактикуващите лекари и на болниците, за да останат на работното си място.
„Преди два никой не вярваше, че това може да стане, сега някои казват, че 85% са малко. На фона на кризата, на фона на това, че някои браншове остават с нула приходи, смятам, че процентите, които постигнахме за този месец са добри. Другият месец се надяваме да бъдат повече в зависимост от това как ще се развива ситуацията“, каза д-р Маджаров.
Той уточни, че личните лекари ще получат 85% от приходите си за януари, а болниците – от средномесечния си приход за декември, януари и февруари.
„Всички болници са затруднени в момента заради това, че трябва да отделят екипи за COVID, да променят начина си на работа, да пратят специалист от една специалност в друга“, допълни още д-р Маджаров.
„В тази криза се видя кои работят добре и кои по-малко добре. Там, където е имало лежерно отношение към работата, се вижда колко са стреснати сега. Има общински болници, които се справят добре и частни болници, които срещат много затруднение. Сигнали имаме отвсякъде“, каза още той.
Председателят на БЛС призова хората да стоят по домовете си около предстоящите празници, за да не се допусне пик на заболеваемостта. „Най-страшното са предстоящите Великденски празници. Ако успеем да прескочим този Рубикон, може да се смята, че ще вървим към затихване“, каза той.
По отношение на генеричното изписване на лекарства и отхвърленото предложение фармацевтите да могат да заменят предписан медикамент с генерик, д-р Маджаров каза, че над 60-70% от лекарствата, които изписват лекарите и сега, са генерици. "Проблемът беше в опита да бъде заменян медикамент по една единствена търговска причина – липсата му в аптеката. Липса обаче няма. Справката с всички вносители и притежатели на разрешително за употреба показва, че няма затруднения в доставката на лекарства", уточни той.
Д-р Стамен Пишев е кардиолог, възпитаник на МУ - Варна. Д-р Диян Господинов също е кардиолог, ...
На 1 ноември ни напусна големият невролог и дългогодишен началник на Клиниката по неврология на У ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Кажете ясно на хората, че тези пари трябва да бъдат изработени, а не се дават безвъзмездно.
х 85% също
А за специалистите от извънболничната помощ, които също сме по местата си, как стои въпросът с изплащането?