"Аз съм от 80-те процента заболели, които преминахме през коронавируса с минимални симптоми. Беше предизвикателство, защото рядко се разболявам, но и аз мислих, че този вирус не е нещо сериозно. Затова смятам, че трябва да се слушат специалистите". Това каза председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова. Припомняме, че тя беше един от тримата депутати, които преболедуваха вируса.
„Смятам, че в национален план се справихме с предизвикателството COVID-19. Аз също, за себе си, съм спокойна, защото най-тежкото ми притеснение беше да не съм заразила някои от контактните ми лица. Когато се успокоих, че няма такива, самата аз се справих с болестта“, допълни тя.
"Стойностите на заболеваемост и смъртност са от най-ниските в света. Това е основният показател, който сочи, че правителството и обществото се справихме с коронавируса тук, е успеше. Отделните нюанси подлежат на анализ. Показаха се някои дефицити на здравната система, но смятам, че в рамките на тези месеци, беше важно да се реагира според конкретната ситуация. Анализите предстоят. Те са важни и по отношение на това какво бъдеще ще начертаем пред здравната система", каза още д-р Дариткова и допълни, че реформата не е революционно събитие, а постоянен механизъм за подобряване на отделни елементи в системата.
По думите й в България е имало и позитиви от начините, по които се предоставя медицинска помощ и това е една от причините да се справим успешно и да има ниска смъртност. „Винаги сме твърдели, че имаме голям процент болнични легла. Оказа се, че в ситуацията на епидемия това е добре, защото не се наложи да търсим варианти за откриване на нови болници и нови легла. Имахме достатъчно даже за интензивни грижи, нещо което не видяхме в други развити страни. Достъпът на пациентите до медицинска помощ в България е значително улеснен, нещо което също даде възможност всички пациенти с коронавирус да бъдат внимателно наблюдавани. А иначе кадровите дефицити и тези в управлението на лечебните заведения също си проличаха. Само финансовата дестабилизация обаче не е причина за това, защото ако в болницата във Видин проблемите се задълбочиха, то болници, които иначе също са във фалит като Ловеч и Враца, се справиха добре“, каза д-р Дариткова.
Тя допълни, че основният проблем във Видин е заразяването на голям процент медици, което изисквало специален анализ. „Предизвикателството коронавирус трябва да промени мисленето и на медицинските специалисти, начините, по които трябва да пазят себе си“, каза д-р Дариткова.
Кампания с безплатни прегледи, насочени към жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми ...
4500 лв., събрани от благотворителния концерт „Коледа е доброта“, организиран от СУ & ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...