Трябва да се знае, че много от ваксините, които се разработват по света през годините, просто не могат да бъдат използвани, заради странични реакции. Няма как тези реакции да бъдат предвидени, особено на нови генерации ваксини, а ваксината срещу COVID е такава, и затова само експериментално може да се докаже коя ваксина ще има или няма да има такива реакции. Това каза пред БНТ доц. Андрей Чорбанов от Института по микробиология по повод спирането на клиничното проучване във Фаза 3 за тестване на ваксината срещу COVID-19, разработена от AstraZeneca съвместно с Университета в Оксфорд,.
„На този етап няма да споменат подробности защо е преустановено проучването, защото трябва да стане ясно дали се дължи на нещо специфично в доброволеца, показал реакцията или става дума за нещо по-системно. Трябва да се знае, че безвредността на ваксините е най-важния показател, най-важният елемент за ползването им, защото ваксините се прилагат на здрави хора, докато за лекарствени средства, които се прилагат на хора в тежко състояние, целта е да бъде спасен живота на пациента и всичко останало е на заден план“, каза още доц. Чорбанов.
Що се отнася до съобщенията за открити ваксини за COVID по света, ученият добави, че е невъзможно да има готови ваксини за широко приложение, поради късия период за разработване. „Реалните тестове за безвредността на една ваксина траят година и половина-две. Същото е приложението и при нас. Късна есен започват тестовете. Ние имаме договор с „Луи Пастьор“, предстои подписване и подписване на договори с национално финансиране“, каза той.
Според доц. Чорбанов у нас няма много болни, а растящият брой на заразените се дължи на повечето тестове, които се правят сега. Затварянето по домовете в никакъв случай според него, не е помогнало за ограничаването на разпространението на заразата.
„На практика няма човек, който да не може да се разболее и е нормално да страхуват хората, но и излишната паника също не добро“, каза още той.
152 деца са били лекувани в чужбина по линия на НЗОК за последните три години, като за 2022 г. са ...
Общопрактикуващи лекари педиатри ще дават нощни дежурства в Детското отделение на МБАЛ „Рах ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...