С цел въвеждане на единен терапевтичен подход, към Министерски съвет беше създаден Медицински експертен съвет, който включва специалисти от основните медицински специалности, които имат отношение към диагностиката и лечението на COVID-19 и неговите органни усложнения. В изготвеното от тях ръководство са предложени терапевтични алгоритми, включващи лекарствени продукти, за които има данни, че повлияват положително състоянието на болните и потискат развитието на вируса. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП Кристиян Вигенин относно осигуреността на лечебните заведения за болнична помощ с лекарствени продукти, доказали ефективността си при лечение на COVID.
По думите на министъра сред доказаните медикаменти са Хлорихин, Хидроксихлорихин и Азитромицин, за които МЗ своевременно е предприело мерки за осигуряването им и ограничаване на износа.
„Със „Софарма“ АД е постигнато споразумение за производство и доставка на Аналгин-Хинин 250 мг, който няма подновено разрешение за употреба в страната. Производството му ще бъде в съответствие с разрешението за употреба за Руската федерация и ще се осигурява по реда на Наредба 10 за лечение с неразрешени за употреба в България лекарствени продукти за състрадателна употреба, както и за условията и реда за включване, промени, изключване и доставка на лекарствени продукти от Списъка по ЗЛПХМ“, уточнява министър Ананиев.
Лекарственият продукт Хлорихин, с търговско наименования Резохин, има разрешение за употреба, но поради производствени причини, не се разпространява в България. Със заповед на министъра той е включен в Списъка по ЗЛПХМ, което позволява да се доставя на лечебните заведения за болнична помощ.
Министър Ананиев съобщава, че активно се проучват възможностите за производство у нас на Хлорихин Фосфат, като междувременно е сключен договор с „Актавис“ ЕАД на 100 опактовки Хидроксихлорихин Фосфат Тева и 200 опаковки Сумамед (Азитромицин). Предстои да бъдат сключени два договора с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия за доставка на Хидроксихлорохин Фосфат и Азитромицин.
„Освен посочените продукти, се осигуряват и разрешените за употреба лекарства за лечение на усложнения от бронхопневмонии, както и други лекарствени продукти, препоръчани от СЗО за лечение на COVID“, казва министър Ананиев. Сред допълнителните лекарства са медикаментът за лечение на ХИВ/ СПИН Лопинавир („Ритонавир“) – дарение от притежателя на разрешение за употреба, както и моноклонални антитела с активност по отношение на някои компоненти на имунната система. За последното е създадена организация за съгласувано с Националния оперативен щаб предаване на налични количества от притежателя на разрешение за употреба.
Значителни количества от посочените лекарствени продукти са постъпили за разпределение към лечебните заведения, а останалите предстоят да бъдат доставени.
Министърът допълва, че па данни на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители, иновативните компании изследват около 30 лекарствени продукта за ефективността им върху COVID-19, а Европейската агенция по лекарствата поддържа близък контакт с близо 40 компании, които разработват лекарства срещу коронавируса, но на този етап няма доказано ефективно лечение на заболяването.
Д-р Десислава Банкова е завършила медицина м МУ - Плевен. Има признати специалоности по в ...
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...