Трябва да свикнем да живеем в условията на карантина. Това заяви имунологът и алергологът акад. Богдан Петрунов пред Нова телевизия. Според него ситуация може да продължи дълъг период от време и затова трябва да свикнем да се пазим, макар и карантина да не бъде толкова строга, колкото е в момента.
„От опита, който имаме с досегашните епидемии, първата през 2004/2004 в Ухан и втората в Средния изток, показаха, че може да има втора и трета вълна – т.е. повтарящите се вълнообразно протичащи заболявания.”, заяви специалистът. Тази пандемия обаче няма да бъде две години, изрази мнение имунологът и допълни, че следващата вълна може да съвпадне и с грипната епидемия през есента, когато се активират още стотици вируси.
Според акад. Петрунов дисциплината е ключова при разхлабването на мерките. „Не смятам, че това е грешка, трябва да се отпусне напрежението у хората. То трябва да бъде и със знание да пазиш не само себе си, но и околните.”, заяви той. Ученият обаче изрази възмущение от това, че много хора не осъзнават предназначението и ползата от носенето на защитни средства.
„Мacкитe нe ca нито пaпийoнки, нитo лигaвник. Вaжнo e виcoкoтo cъзнaниe и здрaвнaтa културa нa хoрaтa“, кaзa тoй.
Ученият бе категоричен, че БЦЖ ваксината, която стимулира клетъчния имунитет в човешкия организъм, в България и други източноевропейски страни е допринесла за изграждането на по-траен клетъчен имунитет. Според него обаче е рано да говорим за ваксина срещу коронавирус.
„По-рано от две години няма да можем да говорим за истинска ваксина срещу коронавирус, която да се прилага на хора, и да е преминала през всички четири фази на изпитване за безвредност и специфичност. Не съм оптимист в това отношение.”, посочи имунологът.
Според акад. Петрунов смъртните случаи сред хора без тежки усложнения се дължат на гените. „Както съществуват в света около 10-15% хора, които отговарят слабо на имунологично дразнене, нямат добре запазена имунна система генетически. Така има и една част от хората, които имат засилена към естествен имунитет система и те могат да преживяват в компания на хора, които са заразени, без да се заразят.”, обясни той. Така вирусът можел да убие, ако в организмът попадне по-голямо количество от него.
По думите му не може да се каже с категоричност, че сме защитени дори и при наличието на антитела в организма. „Тези антитела от клас IgG, за които се говори, имат протективна функция, но не такава, че за смятам, че с тях сме изградили абсолютен имунитет, както става с много други бактериални ли вирусни инфекции”, обясни акад. Богдан Петрунов. Причината според него е, че антителата са малко на брой и тяхната функционална активност не била така, каквато учените са очаквали.
„Ако се окаже, че антителата не са ефективни, тогава ще трябва да се търсят много други методи за борба с коронавируса.”, каза имунологът. По думите му става дума за цяло направление, при което да е използват изкуствено създадени антитела към вируса, които да се инжектират на хората, а не собственият им организъм да ги създаде.
„Тези антитела да бъдат създадени извън организма и тогава могат да бъдат със значително по-голяма сила и да бъдат инжектирани на болните.”, обясни специалистът. Акад. Петрунов обаче отново подчерта, че към момента нивото на знания в науката е такова, че не може да бъдем сигурни за имунитета, който създава коронавирусната инфекция.
Във връзка със случая на 79 –годишна, която беше изписана от болницата във Велико Търново след две отрицателни проби, а след това повторно приета, имунологът коментира, че може да има две причини.
„Тя може да не е била излекувана. Второ - какъвто и да е тест, дори и висококачествен като на PCR, той не може да е сигурен”, посочи той.
Министерският съвет одобри на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравното ос ...
В момента 90% от новохоспитализираните пациенти в Клиниката по въздушно-капкови инфекции В СБАЛ п ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Това ДС ченгенце е смешно. Тежко на БАН!
И кво повтаря този неща от новините в телевизиите. Какви академици! Много смешни!
“Специалист” по всичко! А всъщност по нищо. Общи приказки. Липсва му достоинство да се спре и да се усети, че е смешен.
Петрунов да си гледа пенсията!
Мангъров днес каза много неща за разлика от програмирания Петрунов.
Този изкукуригал т.нар. набеден алерголог, кога стана специалист и по КОВИД? Стига пунти мари, като се почне он най-горе и се стигне до БАН!
Този стар тъпак е абсолютно некомпетентен и повтаря всички известни от вестниците неща.