За първите шест месеца на 2020 г. Швеция отчита най-високата смъртност от 150 години, съобщи Статистическият институт на страната, цитиран от Ройтерс. Скандинавската държава се открои сред европейските страни като заложи на по-умерен подход в борбата срещу COVID-19. Днес обаче тя признава, че от началото на пандемията до края на юни от инфекцията са починали около 4500 души (броят им вече достига 5800) – т.е. значително по-голям процент от населението, отколкото в останалите северни държави, макар и по-нисък в сравнение с други страни като Великобритания и Испания.
От януари до края на юни в Швеция са починали общо 51 405 души - повече, отколкото през същия период на всяка година от 1869 г. насам – през тази далечна година починалите са били 55 431, отчасти причината е била масов глад. Тогава населението на страната е наброявало 4,1 млн. души, а днес жителите на Швеция са 10,3 милиона.
Според статистиката на страната COVID-19 е увеличил смъртността с около 10% в сравнение със средната стойност за периода през последните пет години. През април броят на починалите е бил с близо 40% по-висок от средния поради увеличението при свързаните с коронавируса смъртни случаи.
Швеция възприе различен подход към пандемията в сравнение с повечето европейски страни, като разчиташе повече на доброволни мерки, фокусирани върху социалната дистанция, и избегна строга карантина.
Повечето училища останаха отворени, а голяма част от бизнеса продължи да функционира в някаква степен, така че икономиката вървеше по-добре, отколкото в много други страни.
Смъртността обаче е по-висока, отколкото в съседните страни, избрали по-строги карантинни мерки. В Норвегия, чието население е наполовина по-малко, са регистрирани само около 260 смъртни случая, свързани с COVID-19.
Икономиката на Финландия през второто тримесечие е в по-добро състояние от икономиката на Швеция, независимо от въведените по-строги мерки. Брутният вътрешен продукт на Финландия през периода се е свил с около 5%, в сравнение с първото тримесечие, а този на Швеция е спаднал с 8,6%, сочат още сравнителни данни от статистиката.
И през септември директори на РЗОК са дали формални доклади във връзка с изпълнение на утвърденит ...
През изминалата седмица (21-27 октомври) Столичната РЗИ е регистрирала един случай на треска денг ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...