Съществува опасение, че хипохлорхидрия, предизвикана от прилагане на инхибитори на протонната помпа (PPI), потенциално би могла да предразположи към тежък COVID-19, съобщава сайтът bioRxiv. Широко използваните лекарства при повишена киселинност поради заболявания на стомашно-чревния тракт може да се окажат рискови за протичането на коронавирусна инфекция, смятат специалисти.
Група изследователи са изследвали връзката между употребата на инхибитори на протонната помпа PPI при пациенти с COVID-19 в периода, предшестващ хоспитализацията, и клиничните резултати при тях след хоспитализацията.
Екипът съобщава, че 15,6% от хоспитализираните пациенти с COVID-19 са приемали PPI преди коронавирусната инфекция. Смъртността сред тях е била 2,3 пъти по-висока в сравнение с останалите болни, при тази група е бил налице и 2,5 пъти по-висок риск от механична вентилация.
Според изследователите тези резултати налагат допълнително проучване, за да се прецени дали индуцираната от PPI хипохлорхидрия е свързана с по-висок риск от нежелани симптоми от страна на гастроинтестиналния тракт и по-лоши резултати поради присъствието на АСЕ-2 в тези органи.
Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Това не е вярно.