Смъртността при пациенти с COVID-19 на интенцивно лечение е спаднала с около една трета от началото на пандемията и тази тенденция поне отчасти се дължи на по-добрата болнична помощ, сочи анализ, публикуван в списание Anaesthesia и цитиран от Агенция Ройтерс.
Анализът включва 24 обсервационни проучвания, а цялостното изследване се ръководи от проф. Тим Кук от Royal United Hospitals Bath. Основният извод в него е, че общият коефициент на смъртност при пациенти с COVID-19 в отделения за интензивно лечение (ICU) е намалял от почти 60% в края на март до 42% в края на май. Процентът не се различава съществено в Европа, Азия и Северна Америка, отбелязват експертите.
По тяхно мнение натрупването на клиничен опит и публикуването на множество медицински доклади в специализираните издания са изиграли ролята си и в крайна сметка смъртността е започнала да пада, благодарение на по-бързата и по-адекватна реакция на лекуващите екипи. В същото време специалистите отбелязват и друг фактор – по-силният натиск върху отделенията за интензивно лечение в началото на епидемията.
Според изследавателите вероятно значение има и по-дългият престой на пациентите в тези структури, където лечението и грижите са на много високо ниво. Близо една трета от лекуваните с COVID-19 в интензивни отделения в Обединеното кралство са останали там за повече от 28 дни, а при 9% интензивното лечение е продължили повече от 42 дни.
Авторите поясняват обаче, че по последни данни смъртността от COVID-19 - пневмония в интензивни структури, която е около 40%, все още е много по-висока в сравнение със смъртността от други вирусни пневмонии, която е приблизително 22%.
„Въпреки всичко сме оптимисти. Пандемията прогресира, но се оказва, че можем да се справяме по-добре с COVID-19“, коментират те.
В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...
Най-очакваният гост на Коледа – Д ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...