Смъртността при пациенти с COVID-19 на интенцивно лечение е спаднала с около една трета от началото на пандемията и тази тенденция поне отчасти се дължи на по-добрата болнична помощ, сочи анализ, публикуван в списание Anaesthesia и цитиран от Агенция Ройтерс.
Анализът включва 24 обсервационни проучвания, а цялостното изследване се ръководи от проф. Тим Кук от Royal United Hospitals Bath. Основният извод в него е, че общият коефициент на смъртност при пациенти с COVID-19 в отделения за интензивно лечение (ICU) е намалял от почти 60% в края на март до 42% в края на май. Процентът не се различава съществено в Европа, Азия и Северна Америка, отбелязват експертите.
По тяхно мнение натрупването на клиничен опит и публикуването на множество медицински доклади в специализираните издания са изиграли ролята си и в крайна сметка смъртността е започнала да пада, благодарение на по-бързата и по-адекватна реакция на лекуващите екипи. В същото време специалистите отбелязват и друг фактор – по-силният натиск върху отделенията за интензивно лечение в началото на епидемията.
Според изследавателите вероятно значение има и по-дългият престой на пациентите в тези структури, където лечението и грижите са на много високо ниво. Близо една трета от лекуваните с COVID-19 в интензивни отделения в Обединеното кралство са останали там за повече от 28 дни, а при 9% интензивното лечение е продължили повече от 42 дни.
Авторите поясняват обаче, че по последни данни смъртността от COVID-19 - пневмония в интензивни структури, която е около 40%, все още е много по-висока в сравнение със смъртността от други вирусни пневмонии, която е приблизително 22%.
„Въпреки всичко сме оптимисти. Пандемията прогресира, но се оказва, че можем да се справяме по-добре с COVID-19“, коментират те.
Почина д-р Катя Георгиева Тодорова, главен асистент в катедра „Ортодонтия“, съобщиха ...
С 31 евро разходи на човек от населението за превантивни здравни грижи България се нарежда на едн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...