!
Неделя, 08 Септември 2024
29
май

Само 7 аутопсии на починали от COVID-19 са извършени у нас

От години никой не създава условия за безопасна работа на патоанатомите



Резултатите от аутопсиите дават нови насоки за лечение на коронавирусната инфекция и така е по цял свят, но у нас има само 7 извършени аутопсии на починали от COVID-19, според информация на специалистите по патоанатомия, съобщи bTV.

Проф. Александър Цанков и колегите му в Швейцария са сред първите патоанатоми в Европа, които правят аутопсии на починали от инфекцията с новия вирус, общият брой на аутопсиите на такива хациенти в неговата клиника е 24. Естествено, те се съобразявят с предупрежденията на СЗО за повишена опасност и строги мерки за сигурност.

„Имахме и един по-млад пациент, 54-годишен, който почина от това заболяване, без да има много ясно съпътстващо основно заболяване, с малко надноремено тегло. От аутопсиите научихме нещо важно – един от централните фокуси върху това, което коронавирусът предизвиква в нашето тяло, трябва да се търси в кръвоносно-съдовата система. Особено в клетките, които тапицират от вътрешната страна кръвоносните съдове.

Много пациенти имат микротромбози на белия дроб. Малките кръвоносни съдове на белия дроб престават да функционират адекватно и кръвта, която бива обогатена на кисолород не може да бъде придвижена от белия дроб по-нататък и да снабди организма с необходимото количество кислород. И това доведе до повече използване на лекарства, които предотвратяват кръвосъсирването и резултатите не бяха лоши“, разказва пред медията проф. Цанков.

По думите му общият извод е, че всички, с изключение на един пациент, са имали сериозни заболявания – високо кръвно налягане, наднормено тегло, доста повече са мъже отколкото жени, броят на заболелите с кръвна група А е доста по-голям.

На фона на разказа на проф. Цанков, направеното в България изглежза доста по-скромно.

В спешната болница „Пирогов“ са проведени 3 аутопсии на починали от коронавирус, обяснявяа д-р Ния Сърбянова. И тримата пациенти са мъже, двама възрастни и един по-млад, като всички са с надноремено тегло. И при тримата е установено дифузно увреждане на белите дробове, и на двата дроба „Това лежи в основата на така наречения остър респираторен дистрес синдром, който е финалната фаза от развитието на заболяването и има фатален изход“, допълва специалистката.

Та е категорична, че още преди два месеца и половина, на 10 март патолозите са изпратили за одобрение в МЗ разработена инструкция със специални мерки за работа с починали от COVID-19, без които провеждащите аутопсия биха били поставени в реална опасност да загинат. Отговор от институциите обаче и до днес няма, Според д-р Сърбянова и д-р Александра Влахова, също патолог, у нас няма условия за работа, аутопсионните зали не са обезопасени и като цяло на тази дейност не се обръща особено внимание.

В коментар по темата главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обясни пред камерите на bTV, че след като Експертният съвет е разработил правилата на работа, то не е необходим някакъв друг административен акт и отговорността за това, което се случва, е изцяло на болниците.

„В тази дейност никой не инвестира от години, а патологията е създадена да помага на живите, а не на мъртвите“, припомни вместо обобщение д-р Александрина Влахова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
L2Ab


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...