"Епидемията в България все още е под контрол. Има нарастване на заразяванията, но това се наблюдава и в другите страни. Така или иначе има общ прогрес на болестта, но за нашата страна тези случаи не са много. Все още е предимно клъстърно разпространението, но има известно преминаване към дифузно, тъй като засяга почни всички области. Това всъщност наложи и затягането на мерките у нас. Въпрос на бъдеще е да се види дали и доколко тези мерки ще сработят и нашето съзнание ще бъде достатъчно високо, за да не се предприемат и други мерки“.
Това каза пред БНТ зам.-директорът на Националния центъра по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
„В никакъв случай не може да се говори за втора вълна. Развитието на кривата е нормално за респираторните заболявания. Да, има известен вълообразен характер, намираме се в известен пик, но после ще има намаление, а втора вълна ще има след доста по-голямо намаление през летните месеци. Есента и зимата очакваме втората вълна", каза тя.
По думите на проф. Христова безсимптомното носителство на вируса е свързано с добрата имунна система на човек.
"Когато сме се заразили, но имунната ни система е достатъчно силна, за да държи вируса под подчинение и да ни причинява заболяване. При децата, при младите е по-силна, както и при хората с по-малко или никакви съпътстващи заболявания. Заразяването е въпрос на отделяне на вируса в неговите секреции, на вирусен товар. Категорично безсимптомните носители заразяват много по-малко хора", настоя тя.
Според нея COVID-19 не е станал по-агресивен, а в него се натрупват мутации и се оформят две линии - силно и слабо вирулентен.
"Нямаме данни да доминира по-силно вирулентната, като цяло с времето той ще намали силата си", категорична бе тя.
Проф. Ива Христова настоя, че няма как с едно хапче коронавирусът да бъде излекуван.
"Бъдещето в лечението е: първоначално антивирусни препарати, а след това антицитокинови. Вървим към някаква степен на групов имунитет и с времето той ще нараства. Твърде възможно е коронавирусът да стане и сезонна инфекция, защото в момента, в който COVID-19 понижи своята вирулентност, създава безсимптомни случаи и протича леко, тогава той ще стане сезонна инфекция", заключи тя.
По думите на проф. Христова бъдещето на лечението е да се дава най-добрата терапия във всеки стадий на заболяването. „Няма да има едно хапче, защото трябва да сме адекватни на всеки етап“, каза тя.
Министерският съвет одобри на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравното ос ...
В момента 90% от новохоспитализираните пациенти в Клиниката по въздушно-капкови инфекции В СБАЛ п ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Гола вода от куха лейка.
Лелко, кви хапчета, кви стадии на заболяването? Тва ли ти сведоха от ГЕРБ да четеш?
Не обиждай жената тя е от градския комитет на БСП.
Голям смях!