"Има достатъчно натрупан опит при лечението с плазма на други инфекциозни заболявания с причинители като вируса Ебола, H1N1 – вируса, причиняващ т .нар. “свински грип“, MERS-CoV, пневмония след инфекция с H5N1 – вируса, причиняващ т. нар. “птичи грип“. Това заяви пред Zdrave.net водещият наш хематолог проф. Милчо Минчев в отговор на въпрос за възможностите на този терапевтичен подход при COVID-19.
По думите му в България хиперимунна плазма, получена след имунизация на здрави дарители, се е използвала успешно още през 80-те години на миналия век за лечение на сепсис, причинен от стафилококи или грам-отрицателни бактерии.
Припомняме, през миналата седмица двама пациенти с тежко протичащ COVID-19 бяха подложени на такова лечение. Според председателя на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски състоянието им е много добро. По информация на щаба предстои още един пациент в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ да бъде лекуван по този метод.
Проф. Минчев поясни, че процесът за получаване на плазма за терапевтични цели не е сложен технологично, а страната ни е напълно подготвена организационно за въвеждането на този подход.
Пълния текст на интервюто с проф. Минчев очаквайте по-късно днес.
Почина д-р Катя Георгиева Тодорова, главен асистент в катедра „Ортодонтия“, съобщиха ...
С 31 евро разходи на човек от населението за превантивни здравни грижи България се нарежда на едн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/